Okno na świat - blog

przenikalność okien
11
maj
2017
Opublikowane:

Jaki powinien być współczynnik przenikania ciepła w oknach?

Kiedy w zimny dzień podejdziesz do okna, na pewno poczujesz, że w jego pobliżu temperatura jest nieco niższa, a przez ramy przedostaje się nieprzyjemny chłód. To właśnie okna bowiem są jednym z czynników odpowiedzialnych za uciekanie ciepła z domu. Szacuje się, że nawet do 40% ciepła może przenikać przez okna, co jest nieekonomiczne oraz znacząco obniża komfort domowników jesienią i zimą. Aby ograniczyć straty ciepła, należy zamontować okna o jak najniższym współczynniku Uw.

Uw to współczynnik przenikania ciepła.

Określa ilość mocy, która przenika przez okno o powierzchni 1m2, przy różnicy temperatury 1K wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Uw (ang. window) dotyczy całego okna, ale tak naprawdę składają się na niego dwa inne parametry: Ug (ang. glass) odnoszący się do pakietu szybowego oraz Uf (ang. frame) odnoszący się do ramy okna. Im mniejszy Uw, tym większa izolacja cieplna.

Dopuszczalna wartość współczynnika zmienia się na przestrzeni lat. Nowe przepisy w prawie budowlanym weszły w życie 1 stycznia 2017 roku i określają, że maksymalna wartość współczynnika przewodzenia ciepła wynosi 1,1 W/m2K, a dla okien połaciowych 1,3 W/m2K . Już teraz wiemy, że w kolejnych latach wartość ta będzie się jeszcze zmniejszać. Takie rozwiązania z pewnością poprawią energetyczną efektywność budynków. Coraz bardziej popularne będzie również budowanie ekologicznych domów energooszczędnych.

Co wpływa na wartość współczynnika Uw?

Jak już zostało wspomniane, współczynnik ten zależy od właściwości izolacyjnych szyb i ram. W praktyce oznacza to, że na Uw mają wpływ między innymi: liczba tafli szkła, rodzaje wzmocnień, rodzaj profilu okiennego. Należy również pamiętać, że nie bez znaczenia jest poprawny montaż okna. To zadanie zawsze warto zostawić profesjonaliście.

Uw to jeden z najważniejszych parametrów, na które musisz zwrócić uwagę, kupując okna. Nie bagatelizuj go, dzięki niemu zaoszczędzisz sporo pieniędzy.