Okno na świat - blog

ciepły montaż okna
23
maj
2017
Opublikowane:

Co to jest ciepły montaż okien?

Jak zużywać mniej energii?

Stosowanie nowoczesnych rozwiązań ograniczających zużycie energii to dzisiaj podstawa. Straty energii spowodowane na przykład nieszczelnymi oknami znacząco nadwyrężają nasz budżet.
Wybór okien termoizolacyjnych to niezawodny sposób na oszczędzanie energii potrzebnej do ogrzania naszego mieszkania. Powinny to być okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, czyli takim, który nie przekracza 1,3 W/metr kwadratowy.
Aby jednak w pełni wykorzystać właściwości nowoczesnych okien, musimy zwrócić uwagę na ich prawidłowy montaż. Najlepiej zastosować technikę tzw. „ciepłego montażu”. Czym charakteryzuje się ta metoda?

Instrukcja montażu okien

Aby zastosować ten rodzaj montażu, należy osadzić okna bezpośrednio w warstwie ocieplenia ściany. Mur musi być do tego wystarczająco gruby, tzn. mieć dwie lub trzy warstwy. Takie osadzenie eliminuje mostki termiczne, powstające wokół okna.
Montaż ciepły zwany również wielowarstwowym zabezpiecza termoizolacje z pianki PUR od strony wewnętrznej za pomocą folii paroizolacyjnych, a od zewnątrz dodatkowo warstwę ochronną tworzą folie wodoodporne i paroprzepuszczalne.
Montowanie okna na ciepło można wykonywać w różny sposób. Popularnym rozwiązaniem jest np. zastąpienie pianki i folii taśmami rozprężnymi jak i innymi kombinacjami powłok uszczelniających. Taśmy należy zamocować bardzo starannie, gdyż od tego zależy uzyskanie największych korzyści z całego montażu.
Nie każdy potrafi wykonać „ciepły montaż”, dlatego warto postawić na fachowców z doświadczeniem, posiadających wysokie kwalifikacje, aby obyło się bez poprawek. Do kosztów przeprowadzenia montażu wielowarstwowego należy doliczyć cenę folii paroprzepuszczalnej oraz paroszczelnej. Warto jednak zainwestować nasze pieniądze w system, który później pozwoli zaoszczędzić spore ubytki energii.

Zalety „ciepłego montażu” okien

Przede wszystkim przy jego zastosowaniu możemy liczyć na spore ograniczenie utraty ciepła i dzięki temu znacznie obniżyć rachunki za ogrzewanie. Doskonała szczelność okna ze ścianą obniży poziom hałasu w pomieszczeniu, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się ciszą, a izolacja zapobiegnie powstawaniu pleśni.
Gdy zdecydujemy się na szczelne i nowoczesne okna, pamiętajmy aby zastosować równie profesjonalny montaż, który pozwoli nam wykorzystać wszystkie ich walory, ciesząc się ciepłym, cichym i suchym mieszkaniem.