Okno na świat - blog

19
kw.
2022
Opublikowane:

Czy okna aluminiowe są energooszczędne?

Jeszcze do niedawna wiedza na temat okien aluminiowych i ich właściwości nie była tak popularna, jak jest obecnie. Przedsiębiorstwa, ale także Klienci indywidualni sukcesywnie poszukiwali kompromisu między ceną a jakością okien dla swoich budynków. Z upływem czasu i wprowadzaniem nowych technologii, sytuacja na rynku uległa zmianie niemal o 180 stopni, powodując, że okna aluminiowe stały się często stosowanym rozwiązaniem.

Główne zalety

Przede wszystkim warto wspomnieć o ich wytrzymałości i uniwersalności. Zastosujemy je w domach prywatnych oraz budynkach publicznych praktycznie w każdym stylu. Dzięki trwałości aluminium okna te będą z pewnością prezentowały się schludniej niż okna PCV po kilkunastu latach użytkowania. 

Dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i z możliwością dopasowania do rodzaju pomieszczenia na wymiar. Co ciekawe — są one lżejsze od okien plastikowych, co znacząco ułatwia ich transport oraz późniejszy montaż. Okna aluminiowe mogą także występować w większych rozmiarach, dzięki sztywności profili. To rozwiązanie sprawdzi się więc doskonale w realizacji nowoczesnych projektów, gdzie duże okna będą pełniły funkcję dekoracyjną, rozświetlając przy tym otaczającą przestrzeń. 

Wybierając okna z aluminium, stawiamy na jakość oraz odporność na czynniki zewnętrzne jak intensywny wiatr, deszcz czy śnieg. Nie musimy się tu raczej martwić o szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, co będzie dodatkowym atutem podczas wykorzystywania tych okien w budynkach znajdujących się w bardziej narażonych regionach.  

A co z ich energooszczędnością?

Pozornie mogłoby się wydawać, że aluminium oznacza brak utrzymywania ciepła, a tym samym chłód w pomieszczeniu. Nic bardziej mylnego! 

Okna aluminiowe charakteryzują wypełnienia o wysokim poziomie izolacji termicznej i niskim współczynniku przenikania ciepła. Co to oznacza w praktyce? Skutecznie ochronią nasz budynek przed stratami ciepła i zapewnią komfort w trakcie niższych temperatur. 

Często wybierane są w domach pasywnych o zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię, dzięki możliwości zastosowania szkła niskoemisyjnego i przekładek termicznych, a także przez posiadane certyfikaty, umożliwiające zastosowanie ich w tego typu budownictwie.

Jakiej ceny możemy oczekiwać przy zakupie okien aluminiowych?

Decydując się na okna aluminiowe, powinniśmy liczyć się z tym, że będą one droższe niż okna PCV. Dokładna kwota będzie uzależniona od ich wymiarów, parametrów czy wybranych wypełnień, jednak wszystkie te czynniki zapewnią nam trwałość i estetyczny wygląd na długie lata.

Szukasz okien aluminiowych? Katowice i Śląsk to miejsce, gdzie możesz je znaleźć! Poznaj szeroką ofertę i sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie.