Okno na świat - blog

Okna aluminiowe Śląsk
9
lip
2021
Opublikowane:

Czy okna aluminiowe są trwałe?

Okna aluminiowe od jakiegoś czasu zyskują popularność. Są coraz częstszym widokiem nie tylko w biurowcach i budynkach publicznych, ale także w domach. Nowoczesny styl i duże przeszklone przestrzenie sprzyjają ich wykorzystywaniu. Jednak czy okna aluminiowe są trwałe? Czy walory estetyczne to ich jedyny atut? 

Czy okna aluminiowe są trwałe?

Okna aluminiowe wykonuje się ze stopu metali, dzięki czemu mogą przybrać dowolny kształt. To sprzyja ich wykorzystaniu w dowolnych przestrzeniach, nadając wnętrzom eleganckiego stylu. Łatwości formowania sprzyja lekka waga, która powoduje mniejsze obciążenia okuć. Te dwa aspekty są decydujące w przypadku wyboru materiału do produkcji dużych okien montowanych w wieżowcach oraz nowoczesnych domach. 

Zarzutem wobec okien aluminiowych bywa ich rzekomo słaba izolacja. Spowodowane jest to prostym skojarzeniem, że każdy metal wystawiony na działanie niskiej temperatury łatwo się wychładza. Najnowsze materiały izolacyjne, jakich używa się do wypełniania ram aluminiowych, zapewniają izolację na tym samym poziomie, co w przypadku okien drewnianych lub PCV. 

Okna aluminiowe – odporność 

Aluminium to materiał odporny nie tylko na czynniki mechaniczne. Materiał ten jest wręcz nietykalny w przypadku czynników atmosferycznych. Nawet ekstremalna pogoda w  najmniejszym stopniu nie wpływa na wygląd i jakość okien aluminiowych. W przeciwieństwie do okien wykonanych z drewna czy PCV — te mogą się z biegiem lat np. odbarwiać, wystawione na działanie promieni słonecznych. Dodatkowym atutem jest niepodatność na działanie grzybów, pleśni i wszystkich innych problemów o podłożu biologicznym. Okna aluminiowe nie wymagają także dodatkowych konserwacji, a utrzymanie ich czystości jest łatwiejsze niż w przypadku tradycyjnych okien z PCV.   

Okna aluminiowe – bezpieczeństwo

Wywołanie uszkodzeń w sposób mechaniczny jest dużo większym wyzwaniem niż w przypadku okien z innych materiałów. Ponadto w oknach z aluminium możliwe jest wykonanie dodatkowych antywyważeniowych systemów oraz okuć zapewniających bezpieczeństwo. W przypadku pożaru, aluminium nie zajmie się ogniem i nie spowoduje rozprzestrzeniania się płomieni. 

Przy wyborze okien warto zastanowić się nad materiałem ich wykonania. Jeśli zależy nam na nowoczesnym designie, okna aluminiowe są naturalnym wyborem. Okazale prezentują się w dużych lub nieregularnych kształtach. Dodatkowo okna aluminiowe są trwałe i bardziej odporne na czynniki zewnętrzne niż te wykonane z PCV czy drewna. Ich cena przewyższa cenę okien wykonanych z innych materiałów, ale ma to swoje odzwierciedlenie w jakości. Okna aluminiowe Katowice gwarantują najwyższą jakość wykonania w rozsądnej cenie.