Okno na świat - blog

okna w ramach aluminiowych
16
sty
2019
Opublikowane:

Czy okna w ramach aluminiowych wygrywają z konkurencją?

Okna w ramach aluminiowych ciągle należą do mało popularnych. Wykorzystuje się je chętnie w budownictwie użytkowym, można je znaleźć w urzędach albo szkołach, jednak prywatni inwestorzy rzadko kiedy decydują się na taki zakup. Czy więc okna aluminiowe mogą wygrać z konkurencją? Sprawdźmy!

Zalety okien w ramach aluminiowych

Bez wątpienia na pierwszym miejscu wśród zalet okien aluminiowych znajduje się ich trwałość. Mają niewielką wagę, a przy tym są bardzo trwałe oraz odporne na działanie czynników zewnętrznych i rdzę. Właśnie dlatego tak chętnie stosuje się je w budynkach użyteczności publicznej.

Kolejną zaletą są walory estetyczne. Pod tym względem aluminium wygrywa. Powierzchnia ramy może być błyszcząca albo matowa. Może przybierać także różne kolory, a nawet wzory. Dodatkowo opinia o ich słabej termoizolacji jest nieaktualna. Obecnie stosuje się takie materiały, które zapewniają wysoką termoizolacyjność ram aluminiowych.

Kropką nad i niech będzie pielęgnacja. Jest niezwykle prosta i nie trzeba się nią specjalnie przejmować. Wystarczy pamiętać, by co kilka miesięcy przetrzeć ramy okien ścierką namoczoną w wodzie zmieszanej z środkiem do czyszczenia (ważne tylko, by ten środek nie zawierał octu bądź kwasów i rozpuszczalników, ponieważ mogłyby one uszkodzić powierzchnię ramy).

Czy okna w ramach aluminiowych mają wady?

Okna aluminiowe mają wiele zalet, ale czy mają jakieś wady? Jedną z cech, która powoduje niechęć do tego typu ram, jest fakt, że są zimne w dotyku. Rzeczywiście może to negatywnie wpływać na odczuwanie przytulności, zwłaszcza w domach urządzanych w stylu skandynawskim.

Czasami odstrasza również cena okien w ramach aluminiowych. Jest ona wyższa chociażby od tych wykonanych z PCV, dlatego nie wszyscy inwestorzy mogą pozwolić sobie na większy wydatek, jeśli budżet budowy domu i tak jest już napięty. Trzeba jednak wziąć pod uwagę solidność oraz wytrzymałość okien aluminiowych. W dłuższej perspektywie te zalety mogą rekompensować wyższą cenę.

Jak w przypadku wszystkich rodzajów okien, ramy aluminiowe mają swoje niezaprzeczalne dobre strony, ale mogą zniechęcać do siebie ceną. Jeśli jednak zależy Ci na dużej trwałości, weź pod uwagę również ramy aluminiowe. Mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem w przypadku niektórych inwestycji, takich jak chociażby miejskie wille.