Okno na świat - blog

żaluzje do okien
26
sty
2017
Opublikowane:

Czym kierować się przy wyborze żaluzji i rolet?

Zmiana jaką proponują nam panujące trendy, coraz częściej związana jest z uwydatnieniem rolet i żaluzji. Długie, ciężkie firan stają się niemodne, dlatego tak ważną rolę dekoracyjną spełniają zarówno żaluzje jak i rolety. Czym kierować się przy ich wyborze?

Żaluzje

Ostatnimi czasy można zauważyć jak żaluzje wracają do łask. Jeszcze nie tak dawno uznawane za przeżytek i niemodną osłonę przed słońcem, dzisiaj przeżywają renesans. W zależności od potrzeb oraz gustu właściciela możemy wybrać z czego mają być wykonane: aluminium, tworzywa sztucznego czy drewna. Niezaprzeczalną zaletą żaluzji jest to, że dzięki zmianie nachylenia lamelek, możemy regulować stopień nasłonecznienia pomieszczenia.

Czym się kierować przy zakupie żaluzji?

W tym przypadku należy odpowiedzieć sobie na pytanie: jaka będzie ich główna funkcja? Jeśli w dużej mierze dekoracyjna, polecamy żaluzje drewniane, które są niezwykle modne i będą ładną ozdobą okna. Jeśli chcemy chronić pomieszczenie przed nadmiarem światła, wówczas wybierzmy żaluzje aluminiowe, które mogą być dodatkowo wyposażone w powłokę odbijającą promienie słoneczne.

Rolety

Rolety to niemal standard w każdym domu. Ich nieinwazyjny montaż to jeden z ogromnych plusów posiadania rolet. Dodatkowo, mnogość kolorów, wielkości, możliwość spersonalizowania ich, powoduje, że nie musimy się martwić o to czy będą pasowały do wnętrza. Natomiast warto zastanowić się nad tym, jaki rodzaj rolet będzie dla nas odpowiedni.

Czym się kierować podczas wyboru rolet?

Przy wyborze rolet warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy ingerować w strukturę okna, ściany? Jeśli nie mamy z tym problemu możemy wybrać rolety wolnowiszące (montowane do ściany), rolety w kasecie (montowane na ramie okna). Jeśli chcemy szybko i łatwo zasłonić okna radzimy wybrać zwykłe mini-rolety, które zawiesza się bezpośrednio na ramie okna. Dobrym rozwiązaniem są także rolety plisowane, które montuje się jedynie za pomocą zaczepów.

Rolety i żaluzje sprawdzają się niemal w każdym pomieszczeniu. Od nas zależy, czy chcemy, aby stanowiły mocny akcent dopełniający wystrój mieszkania, czy były jedynie “niewidocznym” systemem odpowiadającym jedynie za funkcjonalność. Montaż rolet jak i żaluzji przewidziany jest na wiele lat. Warto dopytać się producenta zarówno o ich aspekty wizualne jak i techniczne tak, by jak najdłużej służyły naszemu powieszeniu i cieszyły oko.