Okno na świat - blog

Czym się kierować w trakcie wyboru okien dachowych
24
wrz
2018
Opublikowane:

Czym się kierować w trakcie wyboru okien dachowych?

Każdy, kto przymierza się do zakupu okien dachowych, wie, że na rynku znajdziemy setki różnych modeli, dziesiątki producentów i naprawdę wiele rodzajów produktów. Wybór najlepszego rozwiązania w tym przypadku nie jest łatwy — okna dachowe mają swoją własną specyfikę i funkcje, które pełnią w domu. Zanim zatem podejmiemy decyzje, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami i rozeznać się wśród dostępnych możliwości.

Po co są okna dachowe?

Okna dachowe odgrywają bardzo ważną rolę w zakresie doświetlania poddasza za pomocą światła naturalnego. Ich zasadniczą cechą jest doświetlenie większej powierzchni, niż robią to zwykłe okna pionowe. Poza tym okna te w wysokim stopniu odpowiadają za komfort termiczny w pomieszczeniu — najwyższe kondygnacje mają w końcu tendencje do szybkiego nagrzewania i wyziębiania się. Dzięki zastosowaniu precyzyjnie dobranych okien jesteśmy w stanie zniwelować tego typu problemy i zapewnić sobie wysoką wygodę użytkowania. Stolarka na poddaszu ma więc znacznie bardziej istotne znaczenie, niż mogłoby się wydawać.

Według jakich zasad dobierać okna?

Najważniejszą kwestią jest dobór powierzchni okna do powierzchni podłogi. Według szacunków specjalistów z branży powierzchnia ta powinna stanowić co najmniej 10% powierzchni podłogi. To pozwoli w optymalny sposób doświetlić wnętrze, chociaż oczywiście można pokusić się o wpuszczenie jeszcze większej ilości światła przez zwiększanie powierzchni okien. Dodatkowo, aby zapewnić dobrą widoczność zarówno osobom stojącym, jak i siedzącym należy dostosować ich długość do kąta nachylenia dachu. Ogólnie przyjęta zasada mówi o tym, że długość okna powinna zwiększać się wraz z kątem nachylenia dachu. Należy jeszcze uwzględnić wysokość ścianki kolankowej — im wyższa ścianka, tym wyżej trzeba montować okna. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest dodanie tzw. okna kolankowego.

Co znajdziemy na rynku?

Istnieje kilka rodzajów okien dachowych, z których możemy wybierać. Są to przede wszystkim okna obrotowe, a więc takie, które otwierają się wokół osi obrotu — tutaj mamy możliwość kupna modelu z osią przesunięta względem środka. Kolejnym typem są okna uchylno-obrotowe, czyli hybryda, którą można otwierać na dwa sposoby. Poza tym możemy zdecydować się na wspomniane już okna kolankowe, a nawet okna dachowe balkonowe. Niezależnie od tego, która kategoria interesuje nas najbardziej, nie zapominajmy o właściwościach energooszczędnych i akustycznych czy przenikalności cieplnej.

Jak wybrać najlepsze okna dachowe? Trzeba przede wszystkim postawić na solidny sklep, w którym znajdziemy wyłącznie najlepszych producentów i szeroki wybór modeli. Znajomość podstawowych kwestii jest tutaj punktem wyjścia do podjęcia dobrej decyzji.