Okno na świat - blog

Czym sie wyrozniaja okna energooszczedne
14
lut
2019
Opublikowane:

Czym się wyróżniają okna energooszczędne?

Choć energooszczędne okna nie mają jednej definicji, to jednak coraz częściej zarówno producenci, jak i inwestorzy zwracają uwagę na to, by dom „tracił” jak najmniej ciepła. Jeśli okno nie będzie wystarczająco energooszczędne, rachunki za ogrzewanie będą wyższe. Natomiast środowisko jeszcze bardziej zanieczyszczone. Stolarka otworowa stoi więc przed nowym wyzwaniem, które jest odpowiedzią na troskę o oszczędniejsze i zdrowsze życie.

Najważniejszy parametr to współczynnik przenikania ciepła

Najlepszym sposobem na ograniczenie strat ciepła jest zastosowanie okien o niskich współczynnikach przenikania ciepła U (W/(m2K)). Obecną normą dla okien, drzwi balkonowych oraz powierzchni przezroczystych nieotwieralnych jest 1,1 W/(m2K). Z kolei od 2019 roku w przypadku budynków zajmowanych przez władze publiczne i będących ich własnością oraz od 2021 roku dla wszystkich okien współczynnik ma wynosić 0,9 W/(m2K).

Jakim współczynnikiem przenikania ciepła charakteryzują się więc okna energooszczędne? Można przyjąć, że obecnie każde okno o współczynniku niższym niż 1,1 będzie zaliczało się do tego grona. Warto jednak szukać jak najniższych oznaczeń, nawet 0,6.

Nie zapomnij o profilu okiennym

Szyby to jednak nie wszystko. Okna energooszczędne wyróżniają się również niskim współczynnikiem przenikania ciepła dla profilu okiennego, czyli tym, w jaki sposób rama okienna chroni przed „uciekaniem” ciepła. Ma na to wpływ zarówno szerokość profilu, jak i to, z jakich materiałów zostały wykonane wzmocnienia. Bardziej energooszczędne są te okna pcv, w których zastosowano wzmocnienia zrobione z tworzyw sztucznych bądź włókien szklanych.

Dodatkowe parametry też weź pod uwagę

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Producent energooszczędnej stolarki otworowej pomyśli o wszystkich jej elementach, które mogłyby wpłynąć na straty ciepła. Głównym czynnikiem jest chociażby szczelności uszczelek czy przepuszczalności energii promieniowania słonecznego. Im wyższa przepuszczalność, tym więcej energii przenika do domu, ogrzewając go.

Energooszczędne okna drewniane to świetny wybór, jeśli w długoletniej perspektywie zależy Ci na Twoim budżecie domowym i na środowisku. Przy zakupie pamiętaj jednak, że liczy się Uw, czyli
współczynnik odnoszący się do całego okna. Natomiast nie Ug liczony dla pakietu szybowego — szyby są lepszym izolatorem niż ramy okienne. Dopytaj o to producenta bądź sprzedawcę.