Okno na świat - blog

ogród zimowy
4
sty
2018
Opublikowane:

Jak dobrze zaprojektować ogród zimowy?

Ogród zimowy, zwany również oranżerią, służy do całorocznego wypoczynku. Nie trzeba być specjalistą, aby poradzić sobie z tym przedsięwzięciem – wystarczy przestrzegać kilku zasad, dzięki którym wszystko będzie współgrać bez zarzutu. Odpowiednie zaprojektowanie, budowa, wyposażenie oraz udekorowanie ogrodu zimowego są zadaniem wymagającym dużej pracy i przeanalizowania wielu elementów. A jakich?

Etap 1 –  budowa ogrodu

Ogród zimowy musi być przede wszystkim wygodny, ustawny i bezpieczny. Wykorzystanie wysokiej jakości materiałów do jego konstrukcji będzie wpływało na wytrzymałość podczas ciężkich warunków pogodowych, takich jak śnieg, grad, deszcz czy wiatr. Większość osób decyduje się na użycie aluminium, drewna lub tworzywa PCV. Ważne jest również odpowiednie zaprojektowanie skosów dachu oraz dobór porządnego szkła.  Oranżeria, a raczej rośliny, które planujemy w niej postawić, potrzebują należytej dawki słońca, tak więc lokalizacja jest nie jest bez znaczenia. Najlepszym wyborem będzie umieszczenie ogrodu od południa lub wschodu.

Etap 2 – wyposażenie ogrodu

Konieczne jest zainstalowanie w naszym ogrodzie zimowym klimatyzacji, ogrzewania i wentylacji. Już podczas budowy można pomyśleć o przyszłej redukcji kosztów grzewczych i wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów izolacyjnych. Siłę naszego grzejnika trzeba też dostosować do wielkości oranżerii i funkcji jaką ma pełnić. Jeśli mamy w planach spędzać w niej czas, nawet podczas zimnych dni, to należałoby pomyśleć o takim, który da radę ocieplić całe pomieszczenie. Jeśli chodzi o meble, to do ogrodu zimowego najczęściej wstawia się stół z krzesłami, fotele i leżaki, ale jest to bardzo indywidualna kwestia.

Etap 3 – roślinność w ogrodzie

Przy doborze roślin do oranżerii trzeba być niezwykle ostrożnym. Dobrze jest wybrać takie, które potrzebują zbliżonych warunków, zarówno pod względem temperatury i ilości wody, jak i nasłonecznienia czy zacienienia. Dzięki temu będziemy mieli mniej pracy związanej z utrzymaniem pięknej roślinności. Oranżeria to miejsce relaksu, dlatego trzeba dobrze ocenić swoje siły i chęci odnośnie pielęgnacji roślin.

Projekt naszego ogrodu zimowego powinien uwzględniać funkcjonalność tego pomieszczenia oraz jego wady i zalety. Przy budowie musimy pamiętać, że wysokiej jakości materiały są inwestycją na przyszłość i zmniejszają ryzyko rychłej renowacji czy naprawy. Wyposażanie dobrze jest zacząć od określenia głównej funkcji oranżerii, co w dużej mierze ułatwi dobór sprzętu. W końcowym etapie, czyli dekorowaniu ogrodu roślinami, należy zwrócić uwagę na zbliżone wymagania roślin, aby nie dokładać sobie niepotrzebnie pracy. Projektowanie i budowa ogrodu zimowego to pracochłonne zajęcie, ale warto, by cieszyć się tym cudownym miejscem wypoczynku.