Okno na świat - blog

okna dzwiękoszczelne
14
mar
2017
Opublikowane:

Jak dźwiękoszczelność okien wpływa na ochronę przed hałasem

W czasach starożytnych, hałas był jednym z najgorszych rodzajów tortur. Chociaż było to wieki temu, współcześnie wielu ludzi wciąż żyje w hałasie i nieświadomości jaki wpływ ma on na nasze zdrowie. Najważniejsze jest aby nie bagatelizować tego problemu i walczyć z destrukcyjnym wpływem hałasu na nasze życie, m.in. za pomocą okien o wysokiej dźwiękoszczelności.

Wpływ hałasu na zdrowie

Mimo iż, do głośnych dźwięków możemy się przyzwyczaić, ich obecność jest stale rejestrowana przez nasz słuch. Prowadzi to do wielu konsekwencji, które mogą ujawnić się dopiero po latach. Permanentny hałas ma niszczycielski wpływ na układ nerwowy. Powoduje nie tylko utratę słuchu, ale także przedwczesne starzenie, bezsenność, stany lękowe i osłabienie organizmu.
Zagrożenie hałasem może dosięgnąć nas niezależnie od tego gdzie mieszkamy lub pracujemy. Jeśli w naszych czterech ścianach ciągle słyszymy zgiełk miasta, ruch samochodów, przejeżdżające pociągi, silniki samolotów, odgłosy budowy czy produkcji, możemy być pewni, że wymaga to zastosowania pewnych środków zaradczych. Istotne jest również to, że niesłyszalne, po pewnym czasie, odgłosy za dnia, przybierają na sile w nocy. O ich neutralizacje trzeba zadbać nie tylko w domu, ale też w miejscu pracy.

Okna, a poziom hałasu

Podstawą są w tym przypadku okna. Poziom ich dźwiękoszczelności może znacznie poprawić komfort naszego życia, a co za tym idzie, mieć zbawienny wpływ na zdrowie. Chociaż okna nie wyeliminują hałasu z zewnątrz w 100 procentach, to znacznie zredukują jego poziom, do takiego, który nie jest groźny dla naszego zdrowia. Warto wiedzieć, że dźwiękoszczelność okna wyrażana jest we współczynniku kryjącym się pod symbolem Rw – im jest on większy, tym lepiej. Dodatkowe parametry oznaczane są symbolem C i Ctr. Ten pierwszy odpowiada za niwelowanie hałasu charakterystycznego, takiego jak dźwięki tras szybkiego ruchu czy przelatujących samolotów, a drugi za hałas, w którym dominują niskie tony, tj. odgłosy nocnego życia w mieście czy intensywnego ruchu ulicznego. To tymi cechami powinniśmy się kierować podczas wyboru okien do naszego domu.

Jakość życia

Dźwiękoszczelność okien ma decydujący wpływ na ochronę przed hałasem. Często odkładamy dbanie o nasz słuch na dalszy plan, lecz inwestując w odpowiednie okna, zyskamy błyskawiczny efekt w postaci zdrowych i spokojnych warunków dla nas i naszych bliskich. To natomiast, bezpośrednio przekłada się na nasz poziom stresu, spokojny sen, efektywny odpoczynek – podsumowując, znacznie poprawia jakość życia.