Okno na świat - blog

zalety i wady okien aluminiowych
28
lis
2018
Opublikowane:

Gdzie najczęściej montuje się okna aluminiowe?

W prywatnych domach i mieszkaniach stosunkowo rzadko montuje się okna aluminiowe. W biurowcach i budynkach użyteczności publicznej są za to najczęściej spotykanym rodzajem stolarki okiennej. Dzieje się tak dlatego, że aluminium posiada specyficzne właściwości użytkowe, które bez wątpienia mają wiele zalet, chociaż nie obejdą się także bez kilku wad.

Zalety okien aluminiowych

Aluminiowe okna są niesamowicie trwałe i mogą mieć dużą powierzchnię. Pozwalają one oszczędzić na energii oraz osiągnąć wyjątkowe efekty estetyczne. W porównaniu do innych typów okien, są bardzo lekkie i wyjątkowo wytrzymałe, a w dodatku znacznie mniej podatne na uszkodzenia niżeli okna drewniane czy okna PCV. Aluminium jest również bardzo plastyczne, co pozwala produkować naprawdę wąskie profile okienne w przeróżnych, niestandardowych kształtach. Kolejną zaletą okien aluminiowych jest ich wykończenie. Aluminium może być zabezpieczane przed korozją poprzez anodowanie – przybiera wtedy brązowy, srebrny lub złoty kolor. Istnieje również możliwość malowania proszkowego lakierami w kolorze białym i brązowym, bądź na specjalne zamówienie – lakierem w dowolnym kolorze z palety RAL. Mogą także zostać wykończone w taki sposób, aby imitować usłojenie i wybarwienie drewna. Estetyka wykończenia to bez wątpienia ogromny atut okien aluminiowych.

Wady aluminiowych okien

Największą wadą okien aluminiowych jest brak możliwości renowacji i naprawy. W przypadku odbarwień, zarysowań, wgnieceń czy też innych uszkodzeń – jedyną opcją pozostaje wymiana profilu na nowy. Ze względu na wykonanie okien z aluminium, ich rama w dotyku jest zimna, co również nie każdemu odpowiada. To nieudogodnienie jest praktycznie nie do wyeliminowania, gdyż biorąc pod uwagę materiał wykonania jest to wpisane w ich właściwości. Cena również bardzo często odstrasza potencjalnych klientów. Okna aluminiowe wykonywane są na zamówienie, co oznacza, że są o wiele droższe niż okna drewniane czy PCV. Pomimo wielu zalet i zaledwie kilku istotnych wad, zakup okien aluminiowych powinien być dogłębnie przemyślany.