Okno na świat - blog

25
maj
2022
Opublikowane:

Jak czyścić okna aluminiowe?

Aluminium to wytrzymały materiał, który odznacza się wyjątkową trwałością. Jednak jego kondycja w głównej mierze zależy od stosowanej konserwacji. Okna aluminiowe – podobnie, jak inne produkty wykonane z tego materiału – wymagają szczególnej pielęgnacji. Tylko odpowiednio czyszczone, będą służyły przez lata.

Kiedy myć okna?

Pierwszym krokiem, który umożliwia właściwą konserwację okien, jest oczywiście ich regularne czyszczenie. Jednak, gdy zależy nam na dokładności i braku smug, warto myć je przy odpowiedniej pogodzie i o właściwej porze dnia. Dlaczego? Ponieważ zarówno słońce, jak i mróz mogą skutecznie utrudniać, a nawet niszczyć nasze działania. Promienie słońca blokują widoczność, a upał sprawia, że woda paruje szybciej i pozostawia zacieki i smugi. A co z mrozem? Pomijamy fakt, że mycie okien w mroźnej pogodzie ogólnie nie należy do najprzyjemniejszych czynności, to dodatkowo może zarysowywać powierzchnię szyby! Cząsteczki wody przy niskiej temperaturze mogą zamarzać i utrudniać prawidłowe mycie. Jeśli chcemy mieć czyste okna bez nieestetycznych zacieków, najlepiej brać się za mycie w pochmurny, ale bezdeszczowy dzień lub gdy świeci delikatne słońce.

Jak czyścić okna aluminiowe?

W przypadku okien aluminiowych należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe oczyszczanie. Chociaż stosowane w oknach aluminium malowane proszkowo jest bardzo odporne na warunki atmosferyczne i nie wymaga żadnych dodatkowych środków czy detergentów, to warto wiedzieć, czego używać (lub nie) do ich oczyszczania. W zasadzie wystarczy wyłącznie wilgotna szmatka, jedna jeśli nasze ramy są wyjątkowo brudne, należy unikać środków o właściwościach żrących! Ich kwaśny odczyn lub obecność rozpuszczalnika mogą uszkodzić zewnętrzną powłokę okna. W sytuacji, gdy ramy okna aluminiowego są wyjątkowo silnie pokryte brudem, możemy umyć je specjalnymi środkami przeznaczonymi do aluminiowych profili. 

 

Podczas mycia okien aluminiowych szalenie istotny jest także dobór odpowiednich narzędzi do polerowania szyb. Połyskujące szyby bez smug, to zwykle efekt dobrych materiałów do mycia. Ile ludzi, tyle pomysłów i ulubionych metod czyszczenia – od tych „babcinych”, czyli wody z octem, po te bardziej nowoczesne, jak specjalne sprzęty myjące. Okna aluminiowe polubią się na pewno ze ściereczkami z mikrofibry. Miękka tkanina z łatwością „zbiera” brud i odznacza się bardzo dużą chłonnością wody. A co najważniejsze nie uszkodzi powierzchni okna!

Regularne czyszczenie pozwoli znacząco przedłużyć ich żywotność oraz zapewni prawidłowe działanie przez wiele lat. Warto jednak pamiętać, że zarówno w przypadku szyb, jak i przy czyszczeniu aluminiowych ram okiennych należy unikać ostrych środków czyszczących. Więcej informacji o tym typie okien znajdziecie we wpisie – Czym charakteryzują się okna aluminiowe?

Okna aluminiowe śląsk to wybór na lata, jednak to odpowiednia konserwacja jest tutaj kluczowa.