Okno na świat - blog

21
lip
2022
Opublikowane:

Jak obniżyć temperaturę w domu podczas upałów

Z roku na rok lata stają się coraz cieplejsze. Niespotykana dotychczas wysoka temperatura nie dotyczy już wyłącznie obszaru równikowego, ale także Europy. Ekstremalne upały są skutkiem globalnego ocieplania klimatu i skutecznie utrudniają nasze funkcjonowanie. Gdy temperatury przekraczają 30°C, trudno jest utrzymać w mieszkaniu komfortową temperaturę. Sprawdź, co możesz zrobić, by obniżyć temperaturę w domu i przetrwać największe fale upałów.

Jak obniżyć temperaturę w domu?

Właściwie ile ludzi, tyle pomysłów. Większość osób twierdzi, że najlepszym sposobem na ochłodzenie mieszkania jest klimatyzacja. Niestety jest to dosyć kosztowny sposób, który może okazać się zgubny. Zbyt niska temperatura w mieszkaniu może doprowadzić do wychłodzenia organizmu, a w efekcie do przeziębienia. Co ciekawe, klimatyzacja wysusza powietrze i znacząca przyczynia się do wzrostu opłat za prąd. Jak więc schłodzić mieszkanie w upał bez użycia klimatyzacji?

1. Zamykaj okna w dzień, otwieraj na noc

Naturalnym odruchem podczas upałów jest otwieranie okna, jednak to działanie może przynieść odwrotny skutek. Gorące powietrze dostaje się do środka, powodując jeszcze większy wzrost temperatury. Najlepiej jest wietrzyć mieszkanie z samego rana i w nocy, kiedy temperatura jest nieco niższa. Kluczowe jest także systematyczne regulowanie okien.

2. Wyłącz nieużywane urządzenia elektryczne

Sprawdź, czy sprzęty, których w danej chwili nie używasz, są podłączone do prądu. Ich praca generuje dodatkowe ciepło. Co istotniejsze nawet nieużywane przedmioty elektryczne posiadające ekran emitują ciepło – im większe, tym bardziej nagrzewa się pomieszczenie.

3. Przyciemnij mieszkanie

Żaluzje, roletki i każda inna zewnętrzna (lub wewnętrzna) ochrona przeciwsłoneczna jest sprzymierzeńcem w walce o niższą temperaturę w pomieszczeniu. Rolety stanowią bowiem izolację i regulują ilość i kierunek wpadających promieni słonecznych.

Porada: Jeśli decydujesz się na zakup rolet lub żaluzji do przesłaniania okien, rozważ zakup sprawdzonych modeli. Żaluzje zewnętrzne śląsk, czy roletki Katowice pozwolą na całkowite zaciemnienie pomieszczenia, stanowiąc naturalną barierę przed ciepłem.

4. Nawilżaj powietrze

W trakcie upałów bardzo duże znaczenie ma wilgotność powietrza. Suche powietrze ma niekorzystny wpływ na nasz organizm – pogarsza samopoczucie, utrudnia koncentrację i sprzyja infekcjom dróg oddechowych! W celu poprawy wilgotności powietrza należy skorzystać ze specjalnych sprzętów, które nawilżą powietrze, tym samym obniżając nieco temperaturę.

5. Postaw na rośliny

Rośliny mogą stanowić ozdobę, ale także spełniać rolę klimatyzatora. W mieszkaniu wypełnionym zielonymi kwiatami siłą rzeczy wzrasta wilgotność, a im więcej roślin, tym więcej tlenu.

Okna plastikowe Katowice – sprawdzony sposób na upały

Upał i gorące powietrze znacząco pogarszają samopoczucie, utrudniają koncentrację i spokojny sen. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które ochłodzą pomieszczenie. Podczas największych upałów zamykaj i zasłaniaj wszystkie okna, staraj się wietrzyć pomieszczenie w nocy i ogranicz używanie urządzeń elektrycznych generujących ciepło. Istotne jest także posiadanie sprawnych i szczelnych okien. Okna plastikowe Katowice to gwarancja oszczędności energii i komfortu użytkowania także podczas upałów.