Okno na świat - blog

Przygotowanie do montażu okien
7
cze
2018
Opublikowane:

Jak przygotować mieszkanie przed montażem okien?

Zdaje się, że w ostatnich latach w Polsce nastąpił przełom, jeżeli chodzi o styl montażu okien. Coraz więcej ludzi, chcąc zaoszczędzić na energii cieplnej, decyduje się na tzw. „ciepły montaż” lub też mówiąc fachowo – montaż warstwowy. Ten wpis poświęcony będzie właśnie takiemu stylowi montażu. Poradzimy jak się przygotować oraz jakich błędów należy się szczególnie wystrzegać.

1. Przede wszystkim odpowiednio przygotowane mury

Decydując się na montaż warstwowy, odpowiednie przygotowanie murów pod wstawienie okna jest ważne, o ile nie najważniejsze. Należy pamiętać, że oścież musi być oczyszczony ze wszelkich pyłów, gruzu, starych warstw murarskich oraz musi być suchy. Ponadto, brzegi muru, w które montowane jest okno, muszą być równe i gładkie. W razie potrzeby również zagruntowane, ponieważ w „ciepłym montażu” wykorzystuje się, poza tradycyjną pianką poliuretanową, taśmę paroszczelną i paroprzepuszczalną. Tylko równe i gładkie krawędzie zagwarantują idealne zamontowanie okna.

2. Umiejscowienie stolarki w murze

Wszystko zależy od konstrukcji muru. Jeżeli nasz dom ma mur dwuwarstwowy z warstwą izolacyjną od zewnątrz, to stolarka powinna być osadzona blisko krawędzi zewnętrznej, zaraz za warstwą izolacyjną. W przypadku muru trójwarstwowego okno osadzamy bezpośrednio w strefie izolacyjnej.

3. Do ciepłego montażu używamy trzech warstw izolacji

Od zewnątrz używamy folii lub taśmy rozprężnej o właściwościach paroprzepuszczalnych, która zabezpiecza nasze okna przed wilgocią, wodą i opadami. W środkowej części izolacji używamy pianki poliuretanowej, która spełnia zadanie izolatora termicznego. Z kolei od wewnątrz, okno zabezpieczamy używając folii lub taśmy paroszczelnej. Taki zabieg zabezpieczy warstwę termiczną przed szkodliwym wpływem wilgoci pochodzącej z wewnątrz domu.

4. Czego się wystrzegać?

Tutaj najważniejsze jest dopasowanie wymiarów przestrzeni w murze do rozmiarów okna. W przypadku za dużej stolarki do wymiarów muru, może nastąpić deformacja okna ze względu na zbyt małe przestrzenie dylatacyjne, które piankujemy. Może dojść do nieszczelności okna. Jeżeli jednak okno jest zbyt małe, problematyczna staje się obróbka murarska dużej przestrzeni między ościeżem, a murem. Prowadzi to do konieczności użycia dużej ilości pianki, która może nieprawidłowo rozprowadzić się w pustych przestrzeniach. Takie coś może doprowadzić ponownie do nieszczelności.

Wystrzegać się również powinniśmy ekip montażowych, które nie mają doświadczenia w tej technice. Tylko wynajęcie porządnej ekipy zagwarantuje, że nasze okna będą szczelne. Tylko w ten sposób będziemy mogli zaoszczędzić na zużyciu ciepła. Jedną z takich firm jest Okno na Świat, która specjalizuje się w sprzedaży oraz montażu okien nieprzerwanie od 1999 roku. Więc jeżeli nie jesteś fachowcem, nie zakładaj okien na własną rękę, ponieważ to droga inwestycja, która nigdy się nie zwróci. Źle zamontowane okna powodują więcej problemów, niż by się wydawało.