Okno na świat - blog

co robić z zaparowanymi oknami
7
sty
2019
Opublikowane:

Jak walczyć z zaparowanymi oknami?

Osadzanie się pary wodnej na okiennych szybach to powszechny problem, który często nasila się w okresie jesienno-zimowym. Głównie wtedy, gdy większość z nas znacznie rzadziej wietrzy, a w pomieszczeniach zbiera się więcej wilgoci. Jeśli borykasz się z parą osadzającą się na oknach, poznaj skuteczne sposoby na walkę z tym zjawiskiem.

Przyczyny parowania okien

Pojawianie się pary wodnej na brzegach szyb okiennych dotyczy bardzo wielu mieszkań. Zjawisko to występuje szczególnie w trakcie zimowych dni, gdy na zewnątrz panuje niska temperatura, a w domu na skutek codziennego funkcjonowania (gotowania, prania, prysznicu) gromadzi się ciepło i wilgoć. Wilgoć ta osadza się na oknach i parapetach, tworząc nieestetyczne wrażenie i utrudniając zachowanie ich czystości. To zupełnie naturalny proces, który wynika przede wszystkim z faktu różnicy temperatur między tą panującą na zewnątrz a tą w naszych domach. Kiedy pod wpływem zimna na zewnątrz temperatura okna spada poniżej tzw. punktu rosy. Natomiast wewnątrz domu jest ciepło, para skrapla się na określonych miejscach okna, w tym na dolnej krawędzi i wzdłuż ramki dystansowej między szybami. W dłuższej perspektywie prowadzi to do nieprzyjemnego zapachu w domu czy powstawania pleśni. Warto także wiedzieć, że permanentny nadmiar wilgoci w domu jest niedobry dla naszego zdrowia. Taki stan powoduje choroby oddechowe czy występowanie migren.

Sposoby na zaparowane szyby

Zjawisko zaparowanych okien wynika z naturalnych zjawisk fizycznych. Można im jednak zapobiegać. Najważniejsze jest to, aby w odpowiednim stopniu zadbać o wentylację. Możemy wybrać rozwiązanie pod postacią zamontowania urządzeń takich jak montaż nawiewników lub mikrowentylatorów. Doprowadzają one do domu świeże powietrze z zewnątrz lub osuszaczy pochłaniających wilgoć. Drugim sposobem jest regularne wietrzenie wnętrza (przynajmniej dwa razy dziennie). Minusem jest utrata nagromadzonego ciepła. Natomiast w miejscowościach o niskiej jakości powietrza, wpuszczanie do domu nieprzyjemnego zapachu smogu. Skutecznym rozwiązaniem jest także zainwestowanie w dobrej jakości stolarkę o wysokich właściwościach izolacyjnych. Należy pamiętać o tym, że liczy się tu nie tylko szczelność, ale również jakość komponentów okna i jego konstrukcja (np. szyby zespolone).

Parujące szyby w oknach to problem, który można z powodzeniem zwalczać na różne sposoby. Wystarczy jednorazowa inwestycja w odpowiedni sprzęt lub stolarkę. Z czasem po prostu wprowadzenie nawyku regularnego wietrzenia.