Okno na świat - blog

Jak regulować okna aluminiowe?
19
cze
2022
Opublikowane:

Jak wyregulować okna plastikowe?

Każde okno wraz z upływem czasu i na skutek wpływu warunków atmosferycznych (zwłaszcza zmian temperatur i wilgoci), ale także normalnego użytkowania, ulega zużyciu. Systematyczna regulacja może zwiększyć jego żywotność oraz zapobiec problemom z otwieraniem czy powstaniem nieszczelności. W artykule podpowiadamy, kiedy i jak najlepiej przeprowadzić ową regulację!

Regulacja okien plastikowych – po co ją wykonywać?

Regulacja okien plastikowych to konieczna praktyka, która powinna być przeprowadzana przynajmniej dwa razy do roku, a niestety bardzo często jest pomijana. Zimą pozwala na ustawienie docisku skrzydła w taki sposób, by zwiększyć szczelność okna. Natomiast latem, spowoduje, że skrzydło okienne zmniejszy docisk do ościeżnicy, tak żeby zwiększyć przepływ powietrza, poprawiając wentylację w domu. Dzięki regulacji okna dłużej będziemy cieszyć się ich sprawnym działaniem, nie doprowadzimy do zawilgocenia wnętrza i zaoszczędzimy nieco, płacąc rachunki.

Kiedy należy przeprowadzić regulację okien?

Stan okien warto sprawdzić już po upływie kilku miesięcy od montażu. To dobry moment na weryfikację wszystkich elementów – może się bowiem okazać, że niektóre części wymagają dokręcenia lub nasmarowania. Ogólnie zaleca się sezonową regulację okien, nawet jeśli nie pojawiają się żadne problemy z jego użytkowaniem. Najlepiej robić to na początku lata oraz jesienią, umożliwia to kontrolowanie ilości powietrza, które dostaje się do pomieszczenia przez okno. Bez regulacji okien istnieje duże prawdopodobieństwo, że wkrótce konieczne będzie wezwanie fachowców lub nawet wymiana okien. Jeżeli zauważymy, że okno się nie domyka, stawia opór lub jest nieszczelne, niezwłocznie należy wykonać regulację.

W jaki sposób wyregulować okna plastikowe?

Regulacja okien wygląda podobnie niezależnie od ich rodzaju czy wielkości. Jest ona związana z ustawieniem okuć, znajdujących się w ramie. Wystarczy zmienić położenie okuć, przysuwając je nieznacznie w kierunku uszczelki, aby zminimalizować pojawiające się nieszczelności – gdy to zrobimy, musimy sprawdzić, czy okno się uchyla i domyka bez oporów. W razie potrzeby można nasmarować ruchome elementy mechanizmu okna. 

 

Pamiętajmy, że nawet najdokładniejsza regulacja okien PCV nie zapewni dobrej izolacji termicznej w sytuacji, gdy uszczelki są już zniszczone. Duże znaczenie ma również jakość samego okna oraz regularny przegląd ich stanu technicznego. 

Okna plastikowe Katowice to połączenie technologii i komfortu użytkowania oraz wytrzymałości na długie lata. Bo nieszczelne okno, to okno niefunkcjonalne!