Okno na świat - blog

współczynnik izolacji akustycznej w oknach
26
lut
2019
Opublikowane:

Jaki powinien być współczynnik izolacji akustycznej w oknach?

Dom kojarzy się z oazą spokoju. Każdy z nas chciałby, by cztery ściany były zaciszne, zarówno w sposób metaforyczny, jak i dosłowny. Niestety, nie zawsze da się uniknąć hałasu, a wyprowadzka na peryferia czy na wieś też nie musi oznaczać rozwiązania problemu. Co więc zrobić, by cieszyć się ciszą w domu? Zwróć uwagę na współczynnik izolacji akustycznej w oknach.

Czym jest hałas i jak wpływa na człowieka?

Hałas jest uciążliwym i przykrym dźwiękiem o wysokim natężeniu. Spotykamy się z nim  praktycznie codziennie, chociażby przechodząc przez ulicę, na której wykonywane są roboty drogowe, albo gdy do naszych uszu dochodzi bardzo głośna muzyka. Długo utrzymujący się hałas może nie tylko rzutować na samopoczucie, ale przede wszystkim na zdrowie. Dlatego w miarę możliwości należy chronić się przed dźwiękami o wysokim natężeniu. Trzeba na to zwrócić uwagę zwłaszcza jeśli z jakiegoś powodu są one długotrwałe bądź regularnie powtarzające.

Długotrwały hałas może spowodować m.in.:

  • ubytek słuchu,
  • bóle głowy,
  • zaburzenia snu,
  • zaburzenia pracy układu pokarmowego,
  • rozdrażnienie, spadek koncentracji.

Izolacja akustyczna w oknach

Aby w swoim domu nie odczuwać przykrych konsekwencji hałasu, warto pomyśleć o oknach, które będą odznaczały się wysoką izolacją akustyczną. Na poziom tej izolacji wpływa kilka czynników: rodzaj oszklenia, wymiary okna plastikowego, nawiewniki okienne, rodzaj profilu okiennego czy rodzaj zastosowanych przed producenta uszczelek.

Izolacyjność wyraża się poprzez współczynnik Rw określany w decybelach. Odpowiada on stopniu, w jaki okno tłumi hałas dobiegający z zewnątrz budynku. Im wyższa wartość współczynnika, tym i większa izolacja.

Przyjmuje się, że standardem są okna o współczynniku około 30 dB. W normalnych warunkach, kiedy trzeba wyciszyć dobiegający z ulicy szum czy szczekanie psa sąsiadów, takie Rw jest wystarczające. Im wyższy współczynnik, tym bardziej wzrasta cena okien. Czasem jednak taka inwestycja jest nieunikniona i oznacza codzienny komfort oraz ochronę swojego zdrowia. Jeśli budynek stoi w głośnej okolicy i narażenie na hałas byłoby bardzo wysokie, warto pomyśleć o oknach o współczynniku powyżej 40 dB.

Wysokość współczynnika izolacji akustycznej w oknach zależy od wielu czynników i każdy element stolarki otworowej może mieć wpływ na końcową wartość. Dobór okna pcv powinien być indywidualny i określony na podstawie ryzyka wystąpienia dużego, uciążliwego i regularnego hałasu. Jeśli takie ryzyko istnieje, należy pomyśleć o oknach z wysoką izolacją. To przede wszystkim dobra decyzja dla zdrowia.