Okno na świat - blog

Okna drewniane z żaluzjami
18
sie
2016
Opublikowane:

Jakie okna plastikowe czy drewniane?

Może się wydawać, że okna plastikowe nie pozwalają na szaleństwa budowlane. Jednocześnie wciąż pokutuje przeświadczenie, dla którego tak chętnie wymieniano tradycyjne okna drewniane na PCV. Dziś, kiedy technologie zaskakują swoimi możliwościami, będziecie zdziwieni, jakie zalety noszą w sobie tak okna plastikowe jak i drewniane. Które więc wybrać?

Okna PCV dają prawdziwe pole do popisu!

Klasyczne prostokątne ramy to już przeszłość – dziś można wybierać dowolne kształty, a nawet kolory (spośród wielu dostępnych w palecie RAL). Co może dziwić, dostępne są również w okleinach drewnopodobnych, co pozwala łączyć funkcjonalność tych pierwszych z wyglądem drugich. I choć dziwne mogą wydawać się okna PCV stylizowane na retro – tak, jest to możliwe przy współpracy z konserwatorem zabytków. Nie jesteśmy gołosłowni, jedno z naszych zleceń wymagało właśnie zastosowania profili i elementów do stylizacji okien zabytkowych. Przechodząc jednak do konkretnych zalet okien PCV, bez wątpienia należą do nich połączenie wysokiej jakości z gwarancją bezpieczeństwa, a przede wszystkim komfort użytkowania. Choć tego typu okna są zwykle tańsze od drewnianych, tworzywa sztuczne mają duży współczynnik rozszerzalności cieplnej – to ważne szczególnie przy montażu, bo nieodpowiednie działania mogą spowodować odkształcenie profili i problemy z użytkowaniem. Dodatkowo – w miarę upływu czasu – mogą także tracić barwę. To ważne zwłaszcza, gdy rozważamy wybór kolorowych ram. Jeśli więc chcemy zamontować je w miejscach mocno nasłonecznionych, dobrze zdecydować się na okna drewniane. Do ich atutów z pewnością należy brak konieczności konserwowania ich przez długie lata i niezwykła szczelność. Ale uwaga, to oznacza także potrzebę zadbania o odpowiednie nawiewniki dla zapewnienia cyrkulacji powietrza.

Fenomen okien PCV

Po pierwotnym zachłyśnięciu się oknami PCV i masowej wymianie drewnianych właśnie na te pierwsze, dziś docenia się elegancję i styl właśnie drewna. Stosowane od lat, ponownie powracają do łask. Pozwalają na spore modyfikacje w trakcie użytkowania – chodzi tu m.in. o zmianę koloru. Profile drewniane są łatwe do naprawy w przypadku uszkodzeń. Z oknami drewnianymi wiążą się jednak zabiegi konserwacyjne – chętnie doradzamy klientom poszukującym złotych rad na zwiększenie żywotności swoich stylowych wykończeń mieszkań i domów. Ale nie tylko – drewno czaruje swoją naturalnością, niepowtarzalnie ułożonymi słojami i wyglądem, którym urozmaica wnętrza dodając mu przytulnego ciepła – sosna, dąb i mahoń czynią cuda. Choć drewno jest materiałem klasycznym, dzięki zastosowanym technologiom (selekcja, suszenie, klejenie), pozwala otrzymać niezwykle nowoczesny produkt, wytrzymały i odporny na wypaczenia. Doskonałe do każdego klimatu, są przyjazne dla środowiska, nie poddają się wpływowi temperatury. Dodatkowo są naturalnym regulatorem wilgotności – pochłaniają jej nadmiar i oddają w razie zbyt suchego powietrza wewnątrz pomieszczeń. Niestety, odstraszać może wysoka cena okien drewnianych, ale w obliczu ich jakości i trwałości (nawet do stu lat!), to wydatek warty rozważenia.

Wygląd i cena czy funkcjonalność i trwałość użytkowania?

Wybór między oknami drewnianymi i tymi z PCV jest podyktowany różnymi czynnikami. Warto rozpatrzyć zalety i wady każdego z rozwiązań i zdecydować się na najbardziej pasujące nam rozwiązanie.