Okno na świat - blog

wymiana okien
20
gru
2018
Opublikowane:

Kiedy wymienić okna i na jaki rodzaj?

Okna to niezwykle istotny element naszego domu, który powinien odpowiednio zabezpieczać nas przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Ponadto powinien redukować poziom docierających z zewnątrz hałasów, a także pełnić funkcje estetyczne.

Wymiana okien to ważna decyzja, która niesie za sobą szereg różnorakich konsekwencji. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, powinniśmy poświęcić chwilę, by zapoznać się z podstawowymi parametrami oraz rodzajami okien. Jeśli niewłaściwie dobierzemy materiał, kształt lub sposób otwierania się okien, nie będą one spełniać we właściwy sposób swoich podstawowych zadań.

Kiedy powinna nastąpić decyzja o wymianie okien?

Prędzej czy później nadchodzi taki moment, w którym nasze okna wymagają wymiany. Drobne uszkodzenia widoczne na ramie lub szybie okiennej to znak, że nie są już w dobrej kondycji. Świadczyć może o tym również odczuwalny przewiew i związane z nim rosnące rachunki za ogrzewanie. Choć wymiana okien zawsze wiąże się z dużymi kosztami, w takiej sytuacji nawet nie warto się nad nią zastanowiać. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, powinniśmy zapoznać się ze wszystkimi rodzajami i wybrać ten, który najlepiej sprawdzi się w naszym domu i w pełni spełni nasze oczekiwania. Musimy pamiętać także o tym, że okna to wydatek na długie lata, dlatego w żaden sposób nie należy na nim oszczędzać.

Jaki rodzaj okien wybrać?

Producenci oferują nam współcześnie tak wiele możliwości, że czasem trudno jest się w nich odnaleźć. Najczęściej możemy spotkać się ze stolarką okienną wykonaną z drewna, aluminium lub PCV. Wszystkie materiały zapewniają ochronę na podobnym (choć nie takim samym) poziomie, jednak różnią się m.in. pod względem wizualnym, cenowym oraz wytrzymałościowym. Okna plastikowe to tańsza opcja, która charakteryzuje się niewymagającą konserwacją i brakiem wilgoci w pomieszczeniu. Okna drewniane znakomicie prezentują się w domach wykonanych z drewna. Są też doskonałym wyborem dla osób, które preferują naturalne materiały.

Decyzja dotycząca wymiany oraz wyboru odpowiednich okien zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych. Nie warto podejmować jej pochopnie, ponieważ jej konsekwencje mogą odbić się negatywnie w przyszłości na naszym portfelu.