Okno na świat - blog

Okno
17
sty
2020
Opublikowane:

Na co musisz zwrócić uwagę przy uszczelnianiu okien?

Sezon grzewczy, który zazwyczaj zaczyna się późną jesienią i trwa do wiosny, nie zachęca do zbyt częstego opuszczania mieszkania czy domu. Wolimy odpoczywać pod ciepłym kocem, popijać herbatkę i nadrabiać seriale lub filmy. Co zrobić, gdy pomimo odkręconych kaloryferów i kilku warstw odzieży, dalej jest nam chłodno? Warto zacząć od sprawdzenia tego, czy odpowiednio dobrze uszczelniliśmy okna! Z naszego wpisu dowiecie się, jak wykonać to we właściwy sposób.

Materiał jest ważny, ale nie najważniejszy

Niezależnie od tego, jak wysokiej jakości są nasze okna, należy liczyć się z tym, że z czasem mogą się one rozszczelnić. Materiały, z których je wykonano, podatne są na zmiany temperatury otoczenia. W zimę kurczą się i stają mniej plastyczne, a dla zachowania równowagi — latem rozkurczają. Tę właściwość należy, jako pierwszą, wziąć pod uwagę, gdy planujemy rozpocząć uszczelnianie okien.

Odpowiednio dokręcone śruby

Warto zerknąć i sprawdzić poziom dokręcenia śrub znajdujących się w ramach okien. Ich mniejsze lub większe przykręcenie, wpływa bezpośrednio na stopień wentylacji i uszczelnienia. Te mocno dociśnięte, gwarantują największą izolację i jednocześnie znikomy poziom wentylacji. Śruba, którą dokręcono bardzo słabo działa oczywiście przeciwnie — generuje sporą wentylację i niską izolację. Cały proces jest bardzo prosty i nie wymaga niczego prócz chęci i narzędzia, które pozwoli nam te śruby dokręcić lub odkręcić.

Kontrola uszczelek

Gdy śruby zostaną odpowiednio przymocowane, warto sprawić, w jakim stanie jest gumowa uszczelka znajdująca się w naszym oknie. Powinna być odpowiednio elastyczna, napięta i czysta. W ciągu roku należy poświęcić szczególną uwagę ich pielęgnacji. Jeśli znajdą się pod nią np. ziarenka piasku, to skuteczność ochrony przed wiatrem znacznie zmaleje, z kolei gdy guma w nich jest stara i sparciała, warto pomyśleć o wymianie — dzięki temu szybko i przy niewielkim nakładzie finansowym możemy doprowadzić do znacznej poprawy szczelności okien.

Warto zadbać o uszczelnienie okien wszystkimi dostępnymi metodami. Te, które Wam przedstawiliśmy są jednymi z wielu, które na pewno sprawdzą się w każdym domu. Dobra izolacja okien nie tylko sprawia, że w pomieszczeniach mieszkalnych jest ciepło, ale pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.