Okno na świat - blog

Na co zwrocic uwage podczas wybierania okien do mieszkania
11
cze
2019
Opublikowane:

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania okien do mieszkania?

Nieodłącznym elementem, związanym z remontem mieszkania i dbaniem o jego wyposażenie jest kupno okien. Choć jest to oczywista kwestia, bywa często traktowana zbyt pobieżnie, przez co lokatorzy narażeni są na niekorzystne sytuacje, spowodowane doborem złych okien do warunków mieszkaniowych. Odpowiedni, przemyślany zakup, pozwoli cieszyć się trwałością okien przez długie lata. Dlatego też nie jest dobrym pomysłem sugerowanie się wyłącznie ceną czy estetycznym wyglądem.

Co ma wpływ na cenę?

Tanie okna Katowice dzielą się na drewniane, aluminiowe oraz plastikowe. Głównym wyborem bywają zwykle modele z drewna i plastiku. Są one najwygodniejsze oraz wyglądają estetycznie. Okna aluminiowe, choć z roku na rok cieszą się wzrostem sprzedaży, bywają często pomijane, ze względu na wysokie ceny. Najtańsze modele wykonywane są zwykle z plastiku, ale koszty są zależne od wielu czynników. Istotne są wymiary okna. Te, robione na specjalne zamówienie, są znacznie droższe niż standardowe. Cena jest także zależna od sposobu otwierania, liczby komór, a także izolacji termicznej.

Izolacja ma znaczenie

W zależności od tego, w jakim miejscu znajduje się okno, przepuszczalność światła jest odmienna. Niekiedy promienie słońca dostają się do pomieszczenia przez większą część dnia, a czasami trwa to tylko chwilę. Izolacyjność okna określa się na podstawie współczynnika przenikania U i przepuszczalności energii cieplnej G. Parametry te, pozwalają określić przepuszczalność energii słonecznej, padającej na szybę od strony zewnętrznej i przedostające się do wnętrza pomieszczenia. Jest to bardzo ważna kwestia, gdyż każde okno przepuszcza różną ilość światła.

Dobór okien do mieszkania nie jest prostą kwestią. Mieszkańcom często wydaje się, że dobrze zakupione okna to te, które są ładne i mają odpowiednie wymiary.  Dlatego też łatwo jest pominąć istotne kwestie, które w późniejszym czasie mogą mieć negatywne konsekwencje. Czasami na pozór mało istotne rzeczy, okazują się mieć duży wpływ na trwałość okien. Warto jednak zwrócić uwagę na ich odpowiedni dobór, by uniknąć niepotrzebnych wydatków w przyszłości.