Okno na świat - blog

rolety okienne do salonu
19
cze
2018
Opublikowane:

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu rolet okiennych?

Dawniej mieliśmy do wyboru albo żaluzje, albo ciężkie zasłony. W dzisiejszych czasach mnogość wyboru rolet może czasem wprowadzić w zakłopotanie. Rolety pełnią funkcję nie tylko komfortowego snu, czy zachowania prywatności, ale także dekoracyjną. Dzisiaj doradzimy, jak wybrać rolety, aby spełniały nawet najbardziej wygórowane oczekiwania.

Wybór pomieszczenia

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę charakter pomieszczenia, w którym będą zamontowane rolety. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będzie to sypialnia, łazienka, salon, kuchnia, a może pokój dziecięcy. Jeżeli decydujesz się na rolety do sypialni, które mają być przede wszystkim funkcjonalne i pomóc w dbaniu o higienę snu. W takim wypadku warto zaopatrzyć się w rolety z grubszej tkaniny zaciemniającej od Okno na Świat. Z kolei rolety do kuchni czy do salonu powinny spełniać funkcję przede wszystkim dekoracyjną. To takie rolety powinny być lekkie, tak aby pomieszczenie było odpowiednio oświetlone, ale też pięknie udekorowane i przytulne. Warto wtedy zdecydować się na rolety firanowe, które są lekkie, i które łatwo wyprać po pryskającym tłuszczu.

Typ rolety

Proste, minimalistyczne rolety już od dawna nie są wystarczające dla większości z nas. Poszukujemy nowych inspiracji, czegoś, co wpasuje się w nasz gust i wnętrze domu i nie pełni tylko funkcji zaciemniającej. Producenci rolet wychodzą naprzeciw wymaganiom swoich klientów, dlatego wciąż poszerzają swoją ofertę.

Obecnie bardzo popularne są rolety typu dzień-noc. Dzięki nim możemy regulować naświetlenie pomieszczenia. Wieczorem można ustawić pasy rolety w ten sposób, aby ciekawscy nie zaglądali do naszego domu. Jeszcze innym ciekawym rozwiązaniem są rolety rzymskie. Ten typ rolety przypadnie do gustu szczególnie tym, którzy cenią sobie walory estetyczne połączone z funkcjonalnością. Charakteryzują się one tym, że zwijając taką roletę, układa się ona w dekoracyjne fale. Są one uszyte najczęściej z tkanin z motywami kwiatowymi. Ponadto dół rolety może być również specjalnie udekorowany na przykład falbanami, pomponikami czy sznureczkami. Wykonane z materiałów transparentnych mogą spełniać funkcję tradycyjnych firan. Dostępne są też rolety rzymskie z materiałów zaciemniających, które ochraniają pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem

Typ montażu rolet

Ostatnią rzeczą na jaką powinniśmy zwrócić uwagę to typ montażu, których jest bardzo wiele. Podzielimy je na dwa typy: inwazyjne i nieinwazyjne. Montaż inwazyjny wiąże się z ingerowaniem w strukturę ściany, sufitu lub ramy okna, poprzez wiercenie i wkręcanie uchwytów rolki, kasetek czy prowadnic.

Montaż nieinwazyjny, który dostępny jest tylko w kilku rodzajach rolet polega na przyklejaniu elementów rolety do ramy okna, bądź też na mocowaniu na specjalne uchwyty. Przy przyklejaniu, należy pamiętać o dokładnym odtłuszczeniu i oczyszczeniu (najlepiej acetonem) ramy okna. Mocowanie na uchwyty polega na umiejscowieniu uchwytów na oknie. Ale nie powinniśmy się martwić, ponieważ uchwyty są mocne. Są one przy okazji na tyle cienkie, że nie ma problemów ze swobodnym otwieraniem i zamykaniem okna. Przy okazji, ogromną zaletą tego sposobu jest łatwość i szybkość w montażu i demontażu rolety.