Okno na świat - blog

wymiana starych okien
23
cze
2017
Opublikowane:

O czym należy pomyśleć przed wymianą okien?

Wymiana okien to często przedsięwzięcie niczym budowa domu czy też kapitalny remont? Wcale nie! Obecnie wymiana okien w przeciętnej wielkości pomieszczeniu to od 3 do 5 h. Ale jak poradzić sobie, kiedy w naszym domu panuje istny rozgardiasz? Co zrobić, aby nie zwariować? Przedstawiamy Wam kilka cennych porad, zanim zdecydujecie się na wymianę okien!

Uw, Rw – po co mi to?

Zanim przystąpimy do wymiany okien, warto zastanowić się, jakie powinny one być. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów – od tych bardzo szczelnych do takich, które z łatwością pozwolą nam na słuchanie tego, co dzieje się na ulicy. Bardzo ważne jest, aby spojrzeć na dwa współczynniki: Uw, czyli współczynnik przenikania ciepła wyrażony w W/m²K. Im niższy będzie ten współczynnik, tym mniejsze będą straty ciepła. Dlaczego jest to istotne? Dobrze dobrane okno pozwoli ograniczyć nam koszty związane z ogrzewaniem mieszkania, a do tego wybierając okno o dużej powierzchni przeszklenia zyskamy ciepło pozyskane w sposób naturalny!

A do czego przyda nam się znajomość Rw? Jest to wyrażona w decybelach wartość izolacji akustycznej. Dla osób mieszkających w cichej okolicy polecane są okna o parametrach 30-35 db. Dla tych, którzy mieszkają w sąsiedztwie ruchliwej ulicy, idealne będą okna o zakresie 35-45 db. Ważne jest również, aby pamiętać o dobraniu odpowiednich uszczelek oraz poprawnym montażu, które także w znaczny sposób poprawią komfort przebywania w naszych czterech ścianach.

Remont – jak cudownie to brzmi!

Kiedy jesteśmy już pewni dokonanego przez nas wyboru okna, a także ekipy remontowej, warto poświęcić chwilę na przygotowanie pomieszczeń do akcji wymiany. Cała procedura nie wymaga drastycznych przygotowań, jednak warto odpowiednio zabezpieczyć pomieszczenie. Zwińmy dywany oraz zainwestujmy w folię malarską. Przyda się ona nie tylko do przykrycia podłóg, ale również mebli, dzięki czemu po zakończonej wymianie spędzimy mniej czasu usuwając kurz i pył z zabrudzonych powierzchni. Aby przyspieszyć pracę ekipie montażowej, warto wcześniej poprzestawiać meble oraz dekoracje. Im więcej miejsca pozostawimy dla montażystów, tym szybciej (i wygodniej!) będzie się im pracować, a oni sami będą zadowoleni z komfortu pracy.