Wymiana okien to często przedsięwzięcie niczym budowa domu czy też kapitalny remont? Wcale nie! Obecnie wymiana okien w przeciętnej wielkości pomieszczeniu to od 3 do 5 h. Ale jak poradzić sobie, kiedy w naszym domu panuje istny rozgardiasz? Co zrobić, aby nie zwariować? Przedstawiamy Wam kilka cennych porad, zanim zdecydujecie się na wymianę okien!
Zanim przystąpimy do wymiany okien, warto zastanowić się, jakie powinny one być. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów – od tych bardzo szczelnych do takich, które z łatwością pozwolą nam na słuchanie tego, co dzieje się na ulicy. Bardzo ważne jest, aby spojrzeć na dwa współczynniki: Uw, czyli współczynnik przenikania ciepła wyrażony w W/m²K. Im niższy będzie ten współczynnik, tym mniejsze będą straty ciepła. Dlaczego jest to istotne? Dobrze dobrane okno pozwoli ograniczyć nam koszty związane z ogrzewaniem mieszkania, a do tego wybierając okno o dużej powierzchni przeszklenia zyskamy ciepło pozyskane w sposób naturalny!
A do czego przyda nam się znajomość Rw? Jest to wyrażona w decybelach wartość izolacji akustycznej. Dla osób mieszkających w cichej okolicy polecane są okna o parametrach 30-35 db. Dla tych, którzy mieszkają w sąsiedztwie ruchliwej ulicy, idealne będą okna o zakresie 35-45 db. Ważne jest również, aby pamiętać o dobraniu odpowiednich uszczelek oraz poprawnym montażu, które także w znaczny sposób poprawią komfort przebywania w naszych czterech ścianach.
Kiedy jesteśmy już pewni dokonanego przez nas wyboru okna, a także ekipy remontowej, warto poświęcić chwilę na przygotowanie pomieszczeń do akcji wymiany. Cała procedura nie wymaga drastycznych przygotowań, jednak warto odpowiednio zabezpieczyć pomieszczenie. Zwińmy dywany oraz zainwestujmy w folię malarską. Przyda się ona nie tylko do przykrycia podłóg, ale również mebli, dzięki czemu po zakończonej wymianie spędzimy mniej czasu usuwając kurz i pył z zabrudzonych powierzchni. Aby przyspieszyć pracę ekipie montażowej, warto wcześniej poprzestawiać meble oraz dekoracje. Im więcej miejsca pozostawimy dla montażystów, tym szybciej (i wygodniej!) będzie się im pracować, a oni sami będą zadowoleni z komfortu pracy.