Okno na świat - blog

Okna aluminiowe i ich zastosowanie
22
mar
2018
Opublikowane:

Okna aluminiowe i ich zastosowanie

Stolarka aluminiowa to zyskujący coraz większą popularność trend, któremu powoli ustępują takie utarte rozwiązania jak PCV czy stolarka drewniana. Chociaż wedle powszechnej opinii, okna aluminiowe ze względu na swoje właściwości i domniemane wady nadają się głównie do obiektów komercyjnych, prawda jest zgoła inna. Architekci coraz częściej sięgają po tego typu okna, ponieważ wiedzą jak wieloma zaletami i trwałością się charakteryzują. Dlaczego warto zainteresować się tą klasą produktów oraz gdzie znajduje ona zastosowanie?

Zalety okien aluminiowych

Okna aluminiowe są cenione przede wszystkim za wygląd i nowoczesną estetykę, która doskonale sprawdza się w zabudowie zewnętrznej i wewnętrznej — wszędzie tam, gdzie zależy nam na dobrym doświetleniu. Poza tym wyróżniają się nieprzeciętną trwałością. Wysoka odporność na warunki atmosferyczne, jakość materiału eliminująca ryzyko odkształceń profili połączona z lekkością i stosunkowo szybkim montażem to zestaw wyjątkowo cenionych i poszukiwanych cech. Jak jednak wygląda sprawa z izolacją? Chociaż stolarka aluminiowa uchodzi za „zimną”, współczesne systemy posiadają bardzo efektywną izolację i przekładki termiczne. Dodajmy do tego rewelacyjną prezencję nawet po wielu latach eksploatacji (brak odbarwień i glonów), a otrzymamy okno praktycznie idealne — takie właśnie są okna aluminiowe.

Zastosowanie okien aluminiowych

Gdzie i dlaczego najczęściej stosowana jest stolarka aluminiowa? Jak wiadomo, okna aluminiowe nie od dziś niepodzielnie panują w obiektach użyteczności publicznej, biurowcach czy galeriach handlowych, zarówno w formie zabudowy zewnętrznej, jak i wewnętrznej (ścianki działowe) – wszędzie tam, gdzie liczy się światło i otwarta przestrzeń. Niemniej, okna aluminiowe znajdują coraz większe uznanie w budownictwie mieszkaniowym. Estetyka, możliwość doboru kolorystyki oraz liczne funkcjonalności sprawiają, że okna aluminiowe można znaleźć w coraz większej liczbie domów i mieszkań. Głównie w formie przeszklonych dachów, zimowych ogrodów czy wiatrołapów. Argumentem przemawiającym za tym wyborem jest proste i bezawaryjne użytkowanie. Ich łatwa konserwacja, do której wystarczy woda, ewentualnie z dodatkiem najzwyklejszego środka do czyszczenia.

Jak widać, okna aluminiowe są nie tylko trwałe i estetyczne, ale również bardzo praktyczne. Bezproblemowa eksploatacja przez długie lata i świetne parametry izolacyjne to atuty, których nie można nie wziąć pod uwagę podczas kupna okien do domu — stolarka aluminiowa jest w tym wypadku najlepszą alternatywą dla PCV.