Okno na świat - blog

okno aluminiowe
25
lip
2017
Opublikowane:

Okna aluminiowe — trwałość na lata

Choć najpopularniejszymi materiałami do produkcji okien w dalszym ciągu są PCV oraz drewno, to mają one coraz silniejszego konkurenta — okna aluminiowe. Jakie są zalety okien aluminiowych i kiedy warto się na nie zdecydować?

Lekkość okien aluminiowych

Dużą zaletą okien aluminiowych jest ich niska waga. Są lżejsze niż podobnej wielkości okna PCV lub drewniane. Ma to przełożenie nie tylko na wygodę używania, ale i na trwałość okien oraz na możliwości ich aranżacji. Dzięki niedużej wadze można zdecydować się na okna o większej rozpiętości, np. duże okna balkonowe lub tarasowe. Lekkość okien aluminiowych dotyczy również formy. Ich profile mogą być bardzo cienkie, dzięki czemu zyskujemy na powierzchni przeszklenia, a przez to na świetle docierającym do wnętrza.

Wytrzymałość okien

Popularność okien aluminiowych w biurach, szkołach lub sklepach nie jest przypadkowa. Wynika z trwałości, która określana jest niemal jako dożywotnia. Okna aluminiowe są odporne na warunki atmosferyczne — wiatr, śnieg, deszcz czy promieniowanie słoneczne — a przy tym bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Znoszą wiele cykli otwierania i zamykania, co ma duże znaczenie w budynkach użyteczności publicznej. To inwestycja na długie lata.

Paleta barw aluminium

Wielu inwestorów decyduje się na okna aluminiowe ze względu na mnogość barw, w jakich mogą być wykonane. To doskonały sposób na to, by dobrać idealny kolor do całości projektu. Co ważne, okna aluminiowe mogą posiadać inny kolor wewnętrzny i zewnętrzny, dzięki temu dobierzemy osobno kolor pasującą do elewacji oraz do wystroju wnętrza. Warto wspomnieć, że powłoka kolorystyczna w przypadku okien aluminiowych jest znacznie trwalsza niż w oknach PCV.

Bezobsługowość okien

Choć okna drewniane cenione są za walory estetyczne, wymagają jednak dość częstej i profesjonalnej konserwacji. W innym wypadku może dojść do uszkodzeń, m.in. odprysków lakieru, wykwitów pleśni, spękań drewna itd. Okna aluminiowe są praktycznie bezobsługowe i prezentują się pięknie bez względu na to, jak dba o nie właściciel. Jedyne o czym musimy pamiętać, to okresowe mycie ram. Tylko tyle.

Izolacja termiczna w oknach aluminiowych

Popularnym niegdyś zarzutem wobec okien aluminiowych była gorsza izolacja termiczna niż przypadku okien drewnianych lub PCV. Skutkowało to nieco wyższymi rachunkami za ogrzewanie oraz uczuciem chłodu bijącym od ram okiennych. To jednak przeszłość, bowiem obecnie stosuje się wypełnienia izolacyjne (np. z poliuretanu), które niwelują to zjawisko. Dzisiejsze okna aluminiowe w niczym nie odbiegają od okien drewnianych oraz PCV.

Szereg zalet okien aluminiowych oraz ciągłe eliminowanie ich wad sprawia, że z roku na rok stają się one coraz popularniejsze. Trafiają już nie tylko do obiektów przemysłowych, ale i do prywatnych domów. Zwłaszcza do tych o nowoczesnej stylistyce, do których pasują doskonale.