Okno na świat - blog

Okna balkonowe
8
gru
2021
Opublikowane:

Okna balkonowe. O czym warto pamiętać podczas wyboru?

W obecnych czasach wybór okien i drzwi balkonowych może nie wydawać się tak oczywisty, jak to miało miejsce parę lat temu. Projektanci z roku na rok, idąc z duchem trendów, przedstawiają nowe pomysły, dając tym samym szereg możliwości do wyboru. Okna nowoczesne, wąskie, szerokie, jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe, czarne, a może klasyczne białe? Na te pytania musi odpowiedzieć sobie każdy domownik chcący uzupełnić swój balkon o ten element. O czym należy szczególnie pamiętać? Dowiedz się czytając dalej!

Rodzaje okien balkonowych

Do najpopularniejszych modeli okien balkonowych należą zdecydowanie te wykonywane z PCV ze względu na swoją funkcjonalność i łatwość w utrzymaniu. Spośród nich możemy wyróżnić pierwszą kategorię, do której zaliczają się okna (drzwi) balkonowe jednoskrzydłowe

Jest to jeden z najczęściej stosowanych rodzajów okien. Charakteryzuje się prostym montażem oraz konkurencyjną ceną w porównaniu do innych modeli. Niska kwota, za jaką możemy nabyć okna jednoskrzydłowe, niekoniecznie jest równoznaczna z gorszą jakością wykonania, bowiem okna te są niezwykle szczelne pod względem działania wody i wiatru oraz idealnie izolują temperaturę. Sprawdzą się doskonale nie tylko do mieszkań w blokowiskach, ale także do innego typu budownictwa. 

Okna dwuskrzydłowe są znacznie rzadziej wybieraną opcją przez swoją ograniczoną użytkowość. Głównym ich minusem jest stale przymocowany element w postaci słupka po środku konstrukcji. Po otwarciu obu skrzydeł powoduje to sztuczne podzielenie otwartej przestrzeni, zmniejszając tym samym przejście. Okna dwuskrzydłowe mogą okazać się niepraktyczne w przypadku wielu rozwiązań, stąd też ich mniejsza popularność. 

Jeśli chodzi o sposób otwierania okien balkonowych wyróżnimy także okna uchylno-przesuwne oraz harmonijkowe.

Okna uchylno-przesuwne będą doskonałym sposobem na zaoszczędzenie potrzebnego w pomieszczeniu miejsca, a niekiedy mogą okazać się jedyną metodą możliwą do zastosowania. 

Do zwykle droższych opcji należą okna harmonijkowe, które w standardowych pomieszczeniach są raczej rzadkością. Ich nazwa nawiązuje do sposobu w jaki się otwierają przypominając tzw. harmonijkę. 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru okien?

Przede wszystkim najważniejszym czynnikiem są parametry techniczne, takie jak:

  • wymiar, by doskonale wpasował się do wnętrza, 
  • profil, który zapewni użytkowość przez wiele lat, 
  • współczynnik przenikania ciepła i rodzaj szyb, dostarczające właściwą ilość światła, 
  • sposób otwierania się okien. 

Jeśli pomieszczenie nie posiada zbyt dużo miejsca warto będzie rozważyć okna uchylno-przesuwne lub tradycyjne jednoskrzydłowe, które nie ograniczą możliwości poruszania się, a podczas ruchu nie będą kolidowały z resztą otoczenia. Wybierając okna balkonowe zaplanuj odpowiednio design, ponieważ zostanie z Tobą na dłuższy czas. Odwiedź miejsce sprzedaży i porozmawiaj z konsultantem, który w mgnieniu oka rozwieje Twoje wątpliwości i odpowiednio doradzi — wszystko po to, żebyś był w pełni zadowolony. 

Jeśli interesują Cię rodzaje okien, takie jak okna PCV, Katowice to idealne miejsce, w którym czeka na Ciebie szereg możliwości i modeli do wyboru, gotowych aby zaprezentować się w Twoim pomieszczeniu. Sprawdź, jak wnętrza mogą być przyozdobione nowoczesnymi oknami PCV. Śląsk — przejrzyj ofertę!