Okno na świat - blog

okna energooszczędne
11
sie
2017
Opublikowane:

Okna energooszczędne – zdradzamy na co zwrócić uwagę

Przed zakupem okien energooszczędnych warto dobrze się przygotować. Bardzo często są one tylko i wyłącznie chwytem marketingowym. Przed zakupem warto zainteresować się, na co zwrócić uwagę i być czujnym, na wizjonerskie opowieści handlowców. Pokrótce opowiemy Wam, na które parametry warto sprawdzić, zanim dokonamy wyboru okien idealnych do naszych czterech ścian.

Zacznijmy od podstaw okien energoszczędnych

Pierwszym ze wskaźników, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest współczynnik Uw, wyrażany w W/(m2*K), mówiący nam o tym, ile ciepła przenika przez dane okno. Zależeć powinno nam na tym, aby był on jak najniższy. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, obecnie nowo powstające budynki powinny mieć wartość współczynnika przenikania nie większą, niż 1,3 W/(m2*K), jednakże nie oznacza to, że budynek będzie wtedy energooszczędny. Okno, które można nazwać energooszczędnym powinno mieć współczynnik Uw mniejszy niż 1 W/m2K.

Co dalej?

Kolejne parametry, które wpływają na energooszczędność to izolacyjność cieplna (Uf), szyba zespolona i jej przenikalność oraz profil okienny i typ ramki dystansowej. Profil okienny powinien osiągać izolacyjność cieplną nie większą niż 1,1 W/m2k, a zastosowana powinna być szyba z potrójnym oszkleniem wypełniona jednym z gazów szlachetnych: argonem lub kryptonem. Przenikalność cieplna (Ug) powinna osiągać minimum 0,7 W/m2K lub niższą, jednak nie mniejszą niż 0,4 W/m2k. Jeśli współczynnik ten będzie mniejszy, różnica między izolacyjnością cieplną profilu a szyby będzie za duża. Oszklenie powinno być pokryte powłoką niskoemisyjną, a ramka dystansowa powinna być zbudowana z tworzywa sztucznego bądź stali szlachetnej, niedopuszczalne jednak jest, aby była z aluminium.

Marka okien ma znaczenie

Przystępując do zakupu warto sprawdzić opinie o danej marce w Internecie. Reputacja jaką cieszy się marka jest dla nas niemal jak gwarancja dobrze wykonanej pracy. Co więcej, renomowane marki nie pozwalają sobie na sprzedaż okien, które nie są certyfikowane. Okna powinny posiadać specjalne certyfikaty, potwierdzające ich izolacyjność cieplną. Certyfikaty te są wydawane przez specjalistyczne Instytuty badawcze. Co ważne, certyfikat ma potwierdzać izolacyjność całego okna – w przeciwnym wypadku powstać mogą mostki cieplne, które zniwelują nasze starania o energooszczędność.