Okno na świat - blog

okna pasywne w nowym domu
28
mar
2019
Opublikowane:

Okna pasywne — co to takiego?

Na etapie budowy domu każdy element jest ważny. Inwestorom zależy przede wszystkim na tym, żeby budynek był funkcjonalny i komfortowy, ale również by pomagał mieszkańcom w codziennym oszczędzaniu. Dlatego często na początku lepiej trochę dopłacić, niż potem żałować, że nie dopilnowało się jakości wyposażenia. Oszczędność energii i ciepła to obecnie zarówno trend, jak i coraz częściej także wymóg, dlatego popularne stają się okna pasywne.

Poznaj domy pasywne

Okna pasywne są jednym z elementów budownictwa pasywnego, czyli takiego, w którym dąży się do maksymalizacji izolacji termicznej, dzięki czemu dom może być ogrzewany również przez takie źródła ciepła, które nie były wcześniej brane pod uwagę. Są to przede wszystkim: promieniowanie cieplne słońca oraz ciepło wydzielane przez sprzęty domowe i samych mieszkańców. Brzmi nieprawdopodobnie?

A jednak to prawda! Domy pasywne są zaprojektowane w taki sposób, aby ograniczyć straty energii. Pozwala to np. na zaoszczędzenie na rachunkach za ogrzewanie, a w najbardziej innowacyjnych i nowoczesnych budynkach pasywnych w ogóle rezygnuje się z tradycyjnego systemu grzewczego na rzecz innych źródeł będących jedynie formą dogrzewania.

Okna pasywne — czym się charakteryzują?

W domach pasywnych jednym z kluczowych elementów są okna. To właśnie przez nie może dochodzić do utraty nawet 25% energii. Nieszczelne okna są więc pierwszą rzeczą do wyeliminowania.

Okna pasywne charakteryzują się niskim współczynnikiem Uw, co oznacza, że mają dużą izolację cieplną. Uznaje się, że okna energooszczędne to takie, których Uw wynosi mniej niż 1 W/m2K. W przypadku budownictwa pasywnego współczynnik musi być jeszcze niższy, na poziomie 0,8  W/m2K. Ważnym wyróżnikiem okien pasywnych jest głębokość ram okiennych — znacznie wyższa niż w przypadku standardowych. Jej wartość wynosi pomiędzy 88 a 120 mm.

Okna pasywne mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym konstrukcji łączonych (drewniano-aluminiowych), jednak najchętniej wybierane są te z PCV. Ten materiał wygrywa ze względu na cenę. Jest ona stosunkowo niska, a parametry izolacji ciepła i dźwięku bardzo dobre.

Jeśli właśnie budujesz dom i zależy Ci, by w przyszłości płacić jak najniższe rachunki za ogrzewanie, koniecznie zainteresuj się budownictwem pasywnym. To innowacja, która może odmienić nasze domy.