Okno na świat - blog

okna plastikowe czy drewniane
14
maj
2018
Opublikowane:

Okna plastikowe czy okna drewniane, które wybrać?

Wybór okien jest jedną ważniejszych decyzji, którą należy podjąć podczas budowy lub remontu domu. Ma na niego wpływ wiele czynników, w tym od estetyka, funkcjonalność, parametry i materiał, z którego wykonane są okna. Wszystko to w znaczącym stopniu przekłada się na późniejszy komfort i koszty mieszkania. Obecnie jednymi z najpopularniejszych rodzajów okien są okna drewniane i plastikowe. Które z nich sprawdzają się lepiej?

Okna drewniane — solidność i elegancja

Niewątpliwie głównym atutem okien drewnianych jest ich wygląd. Naturalna i elegancka estetyka doskonale nadaje się do domów urządzonych w stylu eko czy rustykalnym. Poza tym posiadają oczywiście szereg zalet, z których najważniejszą jest niska przenikalność ciepła. Dzięki temu, z pomieszczenia z drewnianymi oknami ucieka mniej ciepła, a do środka przenika mniej zimna, co korzystnie wpływa na koszty ogrzewania domu, szczególnie w trakcie zimowych miesięcy. Dodatkowo drewniane okna dobrze radzą sobie z regulowaniem poziomu wilgoci poprzez absorbowanie jej nadmiaru. Warto zwrócić również uwagę na stosunkowo wysoką odporność na warunki zewnętrzne, szczególnie na wysokie nasłonecznienie, które na oknach z innego materiału potrafi pozostawić nieestetyczne ślady, np. w postaci odkształceń. Wszystkie te zalety wiążą się jednak z intensywną i odpowiednią konserwacją (w tym regularna impregnacja specjalnymi środkami), która jest niezbędna, aby okna pozostały w dobrej formie przez długi czas.

Okna plastikowe — design i nowoczesność

Okna plastikowe cieszą się dużą popularnością ze względu na kilka aspektów. Pierwszym oczywiście jest niższa, w porównaniu do okien drewnianych, cena. Drugim natomiast jest bardzo łatwa konserwacja, która nie wymaga przeważnie specjalnych środków — zachowanie czystości i sprawności tego rodzaju okien jest niezwykle łatwe. Odporny na warunki atmosferyczne materiał wygląda dobrze nawet po latach użytkowania. Okna plastikowe często posiadają bardzo dobre parametry, co wynika z technologii i rozwiązań, które się w nich stosuje. Ponadto, entuzjaści plastikowych okien zwracają uwagę na ich nowoczesny design, który można dopasować do praktycznie każdego wnętrza.

Które okna są zatem lepsze? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Bardzo dużo zależy od producenta, zastosowanych innowacji i usprawnień oraz dokładnego składu profili. Jedno jest pewne — przed zakupem należy się porządnie zastanowić, a pod uwagę powinno się brać wyłącznie te firmy, które cieszą się renomą wśród swoich klientów.