Okno na świat - blog

okno plastikowe
25
sie
2017
Opublikowane:

Okna plastikowe — kompromis pomiędzy ceną a jakością

W dobie mody klasycznych okien drewnianych bądź nowoczesnych aluminiowych, mogłoby się wydawać, że okna PCW są traktowane nieco po macoszemu. Nic bardziej mylnego. Okna plastikowe wciąż mają szeroką rzeszę zwolenników, a najnowocześniejsze technologie produkcji sprawiają, że cechują się one doskonałym stosunkiem ceny do jakości.

Tańsze nie znaczy gorsze

Znacząco niższa cena okien plastikowych nie oznacza bowiem, że są one gorsze lub słabsze. Wręcz przeciwnie, charakteryzują się szczelnością, co gwarantuje wysoki komfort termiczny oraz niskie rachunki za ogrzewanie. Jest to szczególnie ważne, bowiem wyśrubowane normy ograniczające zużycie energii początkowej wymagają od inwestorów zastosowanie najbardziej energooszczędnych rozwiązań, a straty wywołane niewłaściwą stolarką okienną potrafią być bardzo duże. Równie wysoka w przypadku okien PCW jest izolacja akustyczna, co ma znaczenie zwłaszcza dla budynków położonych przy ruchliwych arteriach.

Wysoka trwałość okien plastikowych

Jedną z najważniejszych zalet okien plastikowych jest także wysoka trwałość. Okna wykonane z PCW bez problemu wytrzymują kilkadziesiąt lat eksploatacji (30-50 lat) i to bez konieczności regularnego malowania lub konserwacji, jak w przypadku okien drewnianych. Dlaczego więc niektóre okna wypaczają się już po kilku pierwszych sezonach? Problemem jest stosowanie przez producentów najtańszych i najgorszych materiałów (w celu zaoferowania wyjątkowo niskiej ceny) oraz niska jakość montażu. Pamiętajmy, że okna to inwestycja na lata, więc nie warto na siłę szukać oszczędności, która w przyszłości i tak zmusi nas do wydatków.

Materiał sztuczny, ale zdrowy

Tworzywo sztuczne, z jakiego wykonane są okna PCW, ma także dużo zalet w kontekście zdrowia mieszkańców. Przede wszystkim nie absorbuje wilgoci, przez co jest odporne na działanie grzybów, pleśni i owadów. Ponadto wysokiej jakości rama okienna nie jest palna i posiada właściwości wygaszające, co znacznie podnosi bezpieczeństwo w czasie pożaru. Często podnoszonym argumentem jest także rzekoma niska ekologiczność okien PCW, jednak nie jest to prawdą. Plastikowe okna podlegają recyklingowi, zaś proces technologiczny wymaga podobnego zapotrzebowania energetycznego co w przypadku okien drewnianych.

Nie tylko biel

Zarzutem wobec okien PCW jest to, że białe ramy nie będą pasować do każdego stylu. Design niektórych budynków wymaga, by zastosować okna innego koloru. Należy jednak pamiętać, że okna plastikowe nie muszą być wyłącznie białe. Mogą mieć inne kolory lub być pokryte folią imitującą różnego rodzaju drewno. To oczywiście mniej estetyczne rozwiązanie, niż zastosowanie prawdziwego drewna, jednak jeśli naszym priorytetem jest cena oraz wygoda użytkowania, warto wziąć taki pomysł pod uwagę.

Szereg zalet okien plastikowych sprawia, że wciąż są one dominującym graczem na rynku stolarki otworowej. Nie należy się ich bać i traktować jak zło konieczne. Są bowiem doskonałym kompromisem pomiędzy nienaganną jakością, a wyraźnie niższą ceną.