Okno na świat - blog

powiększenie mieszkania
6
lis
2017
Opublikowane:

Podpowiadamy, jak optycznie powiększyć mieszkanie

Małe mieszkania stają się coraz bardziej modne i to nie tylko ze względów praktycznych. Owszem, kosztują mniej, łatwiej i taniej można je ogrzać, bez problemu utrzymuje się w nich czystość, ale z drugiej strony kawalerki i mieszkania mniejszego metrażu są także bardziej przytulne, a powierzchnia 50 metrów kwadratowych spokojnie wystarcza rodzinie z jednym dzieckiem. Jednak nawet jeśli świadomie podejmiemy decyzję o zakupie małego mieszkania, często chcemy, by pomieszczenia wydawały się optycznie większe. Można to zrobić za pomocą kilku trików.

Postaw na jasność

Jesteś wielbicielem ciemnych barw? Musimy Cię rozczarować, w małych wnętrzach sprawdzają się jasne kolory. Najlepiej, gdyby ściany były białe bądź lekko szarawe. W białych pokojach jest jaśniej, więc też wydają się one nieco większe. Jeśli zależy Ci, by przemycić trochę koloru, postaw na wyraziste dodatki (np. poduszki, koce, podkładki pod talerze itp.).

Nie bój się luster

Lustra kojarzą nam się przede wszystkim z przedpokojami albo łazienkami, podczas gdy świetnie sprawdzają się również w innych pomieszczeniach, a zwłaszcza tam, gdzie zależy Ci, by optycznie powiększyć przestrzeń. Nie bój się powiesić lustra (a nawet kilku luster) w pokoju dziennym. Najlepiej wybierać poziome, szerokie lustra, bo wtedy dodatkowo poszerzą wnętrze.

Wybierz lekkie meble

Urządzając małe mieszkanie, musisz myśleć o każdym elemencie. Na nic zdadzą się lustra i białe ściany, jeśli nie będzie ich widać pod wielkimi, ciężkimi meblami. Aby pomieszczenie wydawało się większe, ustaw w nim lekkie i niskie meble, najlepiej również w jasnych kolorach.

Nie zagracaj mieszkania

Masz manię chomikowania? Lubisz wszelkiego rodzaju bibeloty? Niestety, musisz z nich zrezygnować, a co najmniej ograniczyć ich liczbę do minimum. Stojące wszędzie świeczki, wazony, figurki sprawią, że mieszkanie wyda się jeszcze mniejsze. Jeśli masz do niektórych drobiazgów sentyment, schowaj je do pudełek na pamiątkę. W pokoju zostaw tylko kilka dodatków o charakterze dekoracyjnym, na przykład świeczki na podstawce.

Wykorzystaj moc fototapety

W polskich mieszkaniach fototapety ciągle nie są zbyt popularne. A to błąd, zwłaszcza że świetnie powiększają przestrzeń! Wystarczy, że znajdziesz internetowy sklep z fototapetami i wybierzesz odpowiednią kategorię. Przestrzeń powiększają np. ciągnące się mosty albo uliczki.

Przede wszystkim światło z okien

I na koniec najważniejszy czynnik. Nie uda Ci się uzyskać wrażenia większego wnętrza, jeśli nie zadbasz, by wpadało do niego odpowiednio dużo światła. Wybierz więc duże, przestronne okna, bo to najważniejsze źródło naturalnego światła w Twoim domu. Zrezygnuj też z ciężkich zasłon.

Mamy nadzieję, że po zastosowaniu powyższych trików, Twoje mieszkanie będzie wyglądało na o wiele większe. Pamiętaj, że światło, lustra i jasne barwy są najważniejsze, by uzyskać efekt, na jakim Ci zależy.