Okno na świat - blog

wymiana okien
11
kw.
2017
Opublikowane:

Jak prawidłowo powinno zamontować się okno PCV?

Montaż okna polega na przymocowaniu go do ściany i właściwym uszczelnieniu. Należy jednak zadbać o należytą jakość tych prac. Tylko wówczas będziemy mieli pewność, że okna będą poprawnie funkcjonowały przez cały okres eksploatacji.Wydawać by się mogło, że montaż okna to tylko przymocowanie go do ściany i dobre uszczelnienie. Pamiętać jednak należy, że od jakości montażu zależy późniejszy okres eksploatacji. Prawidłowy montaż to gwarancja poprawnego funkcjonowania okien.

Osadzenie okna w otworze okiennym

Pierwszym etapem zanim przystąpimy do osadzania okna musi być porządne oczyszczenie muru, a w przypadku jego pylenia pokrycie go podkładem gruntującym. Kolejno do ościeżnicy przykręcamy listwę parapetową i umieszczamy w otworze okiennym.
Ramę należy dokładnie wypoziomować w pionie oraz poziomie, a także porównać jej przekątne poprzez stabilizację przy pomocy klinów – dzięki temu mamy pewność, że mamy kąty proste. Okno do ściany przytwierdzić możemy na dwa sposoby: w postaci pasków blachy przykręcanych dwoma śrubami, czyli kotew lub dybli, dużych śrub przechodzących przez ościeżnicę.

Pamiętać należy, aby między oknem a ścianą zachować szczelinę dylatacyjną – pozwala ona pracować konstrukcji przy zmianach temperatury oraz wilgoci. Rozszerzalność termiczna różni się w zależności od koloru profili – im ciemniejsze kolory, tym większa jest rozszerzalność. Na szerokość szczeliny wpływa także wielkość okna. Od zewnętrznej strony należy uszczelnić okno materiałami paroprzepuszczalnymi, np. folią czy taśmą rozprężną.

Po zamocowaniu okna przestrzenie między ścianą, a ościeżnicą należy wypełnić poliuretanową pianką montażową, która stanowić będzie izolację termiczną. Warto przed jej użyciem skroplić mur wodą – preparat utwardza się bowiem pod wpływem wilgoci. Gdy pianka zastygnie, odcina się jej nadmiar, wyjmuje uprzednio włożone kliny, a powstałe luki ponownie uzupełniamy pianką. Aby ustabilizować okno w płaszczyźnie muru, pozostawiamy kliny, na których stoi okno oraz boczne, które znajdują się na wysokości zawiasów. Ważne, aby pamiętać że do mocowania okna służą kotwy lub dyble, a pianka na skutek długotrwałego działania wilgoci może ulegać kruszeniu. Warto więc zabezpieczyć od strony pomieszczenia połączenie okno – mur materiałami paroszczelnymi.

Skutki niepoprawnego montażu okien

Niewłaściwy, niedokładny montaż wpływa praktycznie na wszystkie parametry użytkowe stolarki. Ewentualne błędy mogą prowadzić do odkształceń, a nawet pęknięć profili okiennych, co w efekcie powoduje problemy z łatwym oraz szczelnym zamykaniem. Co więcej, brak właściwego uszczelnienia powoduje przewiewy oraz powstawanie mostków cieplnych, które wpływają na charakterystykę termiczną całego budynku. Dodatkowo skutkiem złego montażu może być zawilgocenie ścian oraz rozwój grzybów i pleśni.