Okno na świat - blog

montaż okien
12
cze
2017
Opublikowane:

Jakie są najczęstsze błędy przy montażu okien?

Wysokiej jakości stolarka okienna wraz z dobrą termoizolacją ścian oraz dachu to obecnie konieczność, jeśli chcemy mieć niskie rachunki za ogrzewanie w sezonie zimowym oraz wysoki komfort termiczny. Niestety nawet najlepsze okna nie zagwarantują nam tego, jeśli zostaną niewłaściwie zamontowane. Jakie są najczęstsze błędy przy montażu okien?

1. Niewłaściwe przygotowanie podłoża pod nowe okna

Odpowiednie przygotowanie ościeżnicy jest niezbędne do poprawnego zamontowania okna. Częsty błąd to zostawienie nieoczyszczonej, krzywej ościeżnicy z luźnymi kawałkami zaprawy oraz pozostałościami po uszczelnieniu poprzedniej ramy okiennej. Niestety nie wszystko jesteśmy w stanie wyrównać za pomocą pianki montażowej, a pozostawiony pył oraz gruz osłabi połączenie okna ze ścianą. W dłużej perspektywie powoduje to powstawanie szczelin, którymi dostaje się do wnętrza wilgoć, woda oraz wiatr.

2. Błędy pomiaru

Przed wyborem okna należy dokładnie zmierzyć otwór okienny, aby odpowiednio dobrać rozmiar ramy. Powinny być zachowane szczeliny, ok. 2-3 cm po bokach oraz 4-5 cm góra-dół, aby umożliwić swobodną pracę okna podczas zmian temperatury. Dopasowanie okna „na styk” może spowodować wypaczenie ramy na skutek rozszerzalności cieplnej.

3. Zbyt mała lub duża liczba kotew i dybli

Do prawidłowego zamocowania okna konieczne są kotwy oraz dyble, które przytwierdzają ościeżnicę do muru i nadają jej odpowiednią sztywność. Popularnym błędem jest mocowanie ościeżnic na samej piance montażowej. Na skutek parcia wiatru, otwierania okien oraz rozszerzalności termicznej w krótkim czasie powstaną pęknięcia, które doprowadzą do rozszczelnienia ościeżnicy. W najgorszym wypadku efektem może być obruszenie ościeżnicy lub nawet jej całkowite wypadnięcie.

4. Niestaranne wypełnienie szczelin między oknami

Zadaniem piany montażowej jest nie tylko wzmocnienie połączenia ościeżnicy ze ścianą, ale też jej izolacja. Pozostawienie niewypełnionych przestrzeni prowadzi do powstawania mostków termicznych, nawet jeśli zalepione zostaną w późniejszym etapie zaprawą. Aby uniknąć wypaczenia ramy, można użyć niskoprężnej piany. Zwilżenie ościeża wodą przed wypełnieniem poprawia jego przyczepność.

5. Brak listwy progowej

Listwa podokienna jest niezbędna do poprawnego osadzenia okien na murze. Jej brak może doprowadzić do powstawania szczelin i dostania się wilgoci do wnętrza. Jest to szczególnie ważne w przypadku balkonów lub okien, w których parapet zewnętrzny położony jest wyżej niż wewnętrzny. Dostająca się do wnętrza wilgoć często przeradza się w wykwity grzyba na ścianie tuż pod oknem.

6. Brak pionu

Innym, niezwykle irytującym i wynikającym najczęściej z braku precyzji, problemem jest krzywe zamontowanie okna. Brak pionu doprowadzi do samoczynnego otwierania się lub zamykania okna, co skutecznie uprzykrzy nam życie. Pamiętajmy, by po dokładnym wypoziomowaniu okna zabezpieczyć go klinami, które utrzymają jego położenie podczas przytwierdzania do muru oraz wypełniania pianką.

Unikaj tych błędów przy montażu okna, a nie będziesz musiał się martwić o wysokie rachunki i kosztowne remonty. W przypadku takich prac najlepiej zaufać specjalistom i cieszyć się komfortem termicznym przez długie lata.