Okno na świat - blog

zaparowane okna
12
gru
2017
Opublikowane:

W jaki sposób poradzić sobie z zaparowanymi oknami?

Zima zbliża się coraz większymi krokami, a wraz z nią surowy klimat i ujemne temperatury. W okresie, kiedy temperatura na zewnątrz znacznie różni się od tej, którą mamy w swoim wnętrzu, nasze okna plastikowe mogą ulec zaparowaniu. Jest to naturalne zjawisko, z którym możemy sobie poradzić. Podpowiadamy jak tego dokonać.

Jaka jest przyczyna parowania okien?

Z zaparowanymi oknami do czynienia mamy najczęściej o poranku lub wieczorem. To wtedy wilgotność w pomieszczeniu wzrasta, a różnica temperatur jest największa. Optymalna wilgotność powietrza powinna mieścić się w granicach 40-50%. Woda zaczyna się skraplać, kiedy jej poziom w naszym domu przekracza 60%, a różnica temperatur jest większa niż 20 stopni Celsjusza. Przyczyną parowania okien mogą być także codzienne czynności typu gotowanie, pranie, prasowanie czy zażywanie długich kąpieli.

Czym skutkują zaparowane okna?

Podwyższona wilgotność w pomieszczeniu, w którym na co dzień przebywamy może negatywnie odbić się zarówno na naszym domu, jak i zdrowiu lub samopoczuciu. Pod wpływem wilgoci na ścianach często pojawia się pleśń i związany z nią nieprzyjemny zapach. Walka z grzybem może okazać się niezwykle trudna, a jej efekty mogą odbić się na naszym zdrowiu. Domownikom niejednokrotnie zaczyna dokuczać migrena, choroby układu oddechowego, a także rozkojarzenie i rozdrażnienie.

Najprostsze rozwiązania zaparowanych okien

Pierwszą i najprostszą zasadą jest regularne wietrzenie poprzez otwieranie okien. Niestety nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie, szczególnie zimą, gdy temperatura za oknem jest ujemna, a w pomieszczeniu włączone jest ogrzewanie. Pomóc może przekręcenie klamki i rozszczelnienie okien, dzięki któremu powietrze będzie swobodnie uciekało przez niewielką szparę. W celu uniknięcia wilgoci w mieszkaniu stosuje się także rośliny, które dobrze ją pochłaniają. Do wyboru mamy m.in. bluszcz, paproć, skrzydłokwiat czy oplątwę.

Gdy wietrzenie mieszkania nie pomaga

Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie w oknach specjalnych nawiewników, które zapewniają właściwą cyrkulację powietrza niezależnie od tego, czy okno jest otwarte lub zamknięte. Decydując się na zakup nowych okien, wybierzmy te z drewna, które jako naturalny materiał umożliwi swobodne odprowadzanie powietrza. Grzejniki powinny być zamontowane bezpośrednio pod oknami, aby płynące z nich ciepło mogło osuszyć i ogrzać szyby. Warto zainwestować w specjalny pochłaniacz i osuszacz powietrza, który znakomicie sprawdzi się przy okazji suszenia prania.

Zaparowane okna to problem, z którym najczęściej borykamy się w okresie jesienno-zimowym. Aby uniknąć jego przykrych konsekwencji, warto zapoznać się z kilkoma prostymi zasadami, które pozwolą nam wyrównać różnicę temperatur i odzyskać prawidłowy mikroklimat w pomieszczeniu.