Okno na świat - blog

konserwacja okien
20
paź
2017
Opublikowane:

W jaki sposób zakonserwować okna przed zimą?

Okres jesienny to czas, kiedy w całym naszym domu trwają wielkie porządki. Letnie rzeczy chowamy do szaf, okrywamy i pielęgnujemy rośliny, ale zapominamy o… oknach. Dzięki odpowiedniej konserwacji nie tylko sprawimy, że do naszych pomieszczeń wpadać będzie więcej światła, a także zminimalizujemy skutki coraz zimniejszych dni. Okres jesienny to ostatni moment, aby zabrać się za konserwację naszych skrzydeł przed skutkami zimy. Jesień to ostatni moment na to, aby spojrzeć na nasze okna i przygotować je na nadejściem zimy.

Jesiennie mycie okien

Zanim przystąpimy do dokładniejszych oględzin okien, dokładnie umyjmy je i usuńmy wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Pamiętajmy, aby usuwając z nich zalegający kurz i brud robić to miękką szmatką lub gąbką. Ważne jest też, aby używać w tym celu detergentów przeznaczonych do okien. Wszystkie inne mogą uszkodzić szybę lub zniszczyć ramy okna. Skutkiem użycia złych płynów lub żrących środków chemicznych mogą być nie tylko brzydko wyglądające ślady, ale również uszkodzenia mające wpływ na właściwości techniczne.

Co potem?

Gdy już oczyścimy okna z wszelkich zanieczyszczeń, zajmijmy się dokładnym przeglądem oraz oceną stanu okien. Jednym z najważniejszych elementów, które powinniśmy sprawdzić są uszczelki oraz okucia. Gdy zauważymy, że okno się w ogóle nie domyka lub ciężko jest je domknąć, potrzeba wyregulować je. Dobrze jest wtedy wezwać specjalistę, który wymieni je w całości lub wyreguluje okucia, klamki i wkręty. Drugą ważną rzeczą jest sprawdzenie stanu uszczelek. Ich nieskuteczne działanie może spowodować znaczne wychłodzenie pomieszczenia oraz przepuszczania wilgoci. Ważne jest, aby były one dobrej jakości, dzięki czemu mamy pewność wysokiej odporności na czynniki atmosferyczne.

Końcowa pielęgnacja okien

Ostatnim etapem konserwacji jest posmarowanie okien wazeliną lub smarem silikonowym. Sprawi to, że zabezpieczymy ruchome elementy przed korozją, a do tego zapobiegniemy przymarzaniu oraz późniejszemu pękaniu uszczelek. Dzięki tym zabiegom nasze okna zostaną odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem zimowych czynników atmosferycznych, co pozwoli nam cieszyć się w zimie ich prawidłowym funkcjonowaniem.