Okno na świat - blog

antywłamaniowe szyby
3
kw.
2017
Opublikowane:

Jakie szyby antywłamaniowe kupić, P2 czy P4?

Wybierając szyby do okien, kierujemy się przeważnie względami bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy mieszkamy w bloku czy w domu na uboczu, nasze lokum może stać się celem złodziei, którzy mają dziesiątki sposobów na forsowanie wszelkich zabezpieczeń. Fakty jednak pozostają faktami – większość nieproszonych gości obiera drogę przez okno. Z tego powodu, powinniśmy zadbać o najwyższą jakość okien, jak i samych szyb. Najpopularniejszymi typami szyb pozostają szyby P2 i P4. Na które jednak się zdecydować?

Dlaczego szyby są tak ważne?

Współczesne okna wyposażone są w przeróżne mechanizmy i rozwiązania, które mają utrudnić włamanie potencjalnym złodziejom. Do najczęściej spotykanych należą wzmocnione okucia, które mają zapobiegać wyważeniu okna, oraz klamki na klucz, dzięki którym otworzenie okna z pozycji uchylonej czy rozmontowanie samej klamki staje się praktycznie niemożliwe. Między innymi dlatego, to szyby stają się głównym celem ataku. Należy pamiętać, że ani szyba P2 ani P4 nie stanowi pełnego zabezpieczenia, jednak sprawiają one, że potencjalne włamanie trwa dłużej. Technologie w nich zastosowane mają również zapewnić ochronę przed zranieniem odłamkami szkła.

Podstawowe różnice między szybami antywłamaniowymi

Szyby klasy P2 zbudowane są z dwóch szyb typu float, o grubości 4 mm każda. Między nimi znajduje się podwójna warstwa folii polywinylbutyralowej. Grubość każdej z warstw wynosi 0,38 mm. W praktyce oznacza to opóźnienie lub uniemożliwienie wybicie takiej szyby przez przypadkowego złodzieja, który nie jest wyposażony w specjalne narzędzia, oraz ochronę przed zranieniem. Testy wykazują, że szyby o klasie P2 wytrzymują trzy uderzenia kulą o wadze 4,11 kg zrzuconej z wysokości 3 m.
Jeśli chodzi o szyby P4, również wykonane są one z dwóch szyb float o grubości 4 mm, jednak między nimi znajdziemy 4 warstwy folii. Ich całkowita grubość wynosi 9,5 mm. Wytrzymują one 3 uderzenia kulą o wadze 4,11 kg zrzuconej z wysokości 9 m! Ta klasa szyb jest zatem znacznie bardziej wytrzymała niż P2.

Przezorny zawsze ubezpieczony czyli szyby P4

Szyby P4 są droższe lecz zapewniają lepszą ochronę przed włamaniem. Stosuje się je w miejscach bardziej narażonych na takie ryzyko, takich jak witryny sklepowe czy biura. Warto zaznaczyć, że ich obecność może przyczynić się do obniżenia składki ubezpieczeniowej, dzięki czemu poniesiony koszt może się z czasem zwrócić.
Wybór szyby zależy od naszego poczucia bezpieczeństwa – jeśli uważamy, że nasz dom mógłby stać się celem włamania, nie powinniśmy oszczędzać. Odległość od sąsiadów, zadrzewiony teren wokół domu, stosunkowo rzadkie przebywanie w nim to czynniki, które kuszą złodziei. Wydanie nieco większej sumy na lepsze okna okaże się bardzo dobrą inwestycją, gdy ktokolwiek spróbuje się do niego dostać bez naszego zaproszenia.