Okno na świat - blog

drzwi antywłamaniowe
3
paź
2017
Opublikowane:

Trudny wybór drzwi antywłamaniowych

Wybór drzwi wejściowych jest dla inwestorów ważną decyzją. To swego rodzaju wizytówka domowników, która informuje nas o stylu domu oraz wnętrza. Drzwi wejściowe muszą jednak spełnić wiele czynników, których połączenie bywa trudne. Jak znaleźć idealny kompromis i wybrać najlepsze drzwi antywłamaniowe?

Drzwi antywłamaniowe: połączenie trzech ważnych funkcji

Drzwi antywłamaniowe, jak sama nazwa wskazuje, mają w pierwszej kolejności stanowić trudną do sforsowania przeszkodę, która uniemożliwia złodziejom splądrowanie domu lub mieszkania. Ta funkcja gwarantuje domownikom bezpieczeństwo oraz zapewnia silne wsparcie psychologiczne. Drzwi antywłamaniowe dają nam poczucie odcięcia się od świata, zabezpieczenia przed nim. To dzięki temu możemy poczuć się w domu dobrze.

Ale to nie jedyna funkcja drzwi antywłamaniowych. Nie możemy bowiem zapomnieć o równie ważnej kwestii, jaką jest termoizolacyjność. Straty ciepła wywołane wysoką przenikalnością cieplną odbiją się negatywnie zarówno na rachunkach za ogrzewanie, jak i komforcie termicznym we wnętrzu.

Pozostaje trzecia rzecz warta przemyślenia — estetyka. Dawne podejście, a mianowicie decydowanie się na pancerne drzwi rodem z bunkra, dawno odeszło do lamusa. Drzwi muszą być solidne w wykonaniu, ale i ciekawe w formie. Powinny współgrać z elewacją oraz stolarką okienną. Dzisiejsze drzwi antywłamaniowe są solidne, eleganckie, często wykonane z drewna. Posiadają nietuzinkową stylistykę, przeszklenia i nie sprawiają wrażenia ciężkości. Połączenie tych trzech funkcji jest możliwe.

Jakim atakom muszą sprostać drzwi antywłamaniowe?

Z drzwiami wejściowymi jest podobnie jak z łańcuchem — są tak mocne, jak ich najsłabsze ogniwo. Muszą sprostać rozmaitym trikom włamywaczy. Najbardziej oczywistym jest próba sforsowania siłowego, czyli wyważenia. Złej jakości drzwi wejściowe można wyważyć także łomem, podważając ich krawędź. W tym przypadku lepiej sprawdzą się drzwi otwierane do wewnątrz (montowane w budownictwie wielorodzinnym), w których jest to utrudnione. Sforsowaniu może ulec także sam zamek lub zawiasy. Na koniec pozostaje nam rzecz, o której łatwo zapomnieć, czyli prawidłowy montaż drzwi. Powinny być mocno zakotwione w ścianie, a ich założenie najlepiej zlecić specjalistom. W przypadku niewłaściwego montażu włamywacze nawet nie muszą borykać się z otwarciem drzwi. Znane są przypadki, w których zostały one wyjęte razem z ościeżnicą.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie drzwi antywłamaniowych?

Drzwi antywłamaniowe posiadają stalową konstrukcję ramową zabezpieczającą przed wyważeniem. Umożliwia ona przenoszenie siły nie tylko na rygle znajdujące się bezpośrednio przy zamku, ale także dodatkowe, zlokalizowane na dole i górze skrzydła. W zależności od klasy, samo skrzydło może posiadać stalową kratownicę, która uniemożliwia przejście przez drzwi po wycięciu otworu w blasze zewnętrznej. Antywłamaniowe drzwi drewniane posiadają zaś specjalne wzmocnienia z grubej blachy. Zawiasy oraz zamek drzwi antywłamaniowych zabezpieczone są przed rozwierceniem lub wycięciem, klucz do zamka musi posiadać konstrukcję, którą bardzo trudno podrobić. W przypadku drzwi wewnątrzklatkowych stosowanych w budownictwie wielorodzinnym niezwykle ważne są parametry ognioodporne. Dzięki wysokiej izolacyjności ogniowej zabezpieczamy domowników przed dostaniem się ognia z klatki schodowej.

Wybór drzwi antywłamaniowych nie musi być trudny. Znając podstawowe wymogi odnośnie parametrów, będziemy mogli wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Warto pamiętać, że drzwi antywłamaniowe powinny współgrać z innymi systemami, np. stolarką okienną, bramą garażową, monitoringiem czy po prostu… sąsiedzkim wsparciem. Dopiero ta całość daje nam pełne bezpieczeństwo.