Okno na świat - blog

regulacja drzwi
13
gru
2018
Opublikowane:

W jaki sposób wyregulować drzwi?

Prawidłowo wyregulowane drzwi mają ogromny wpływ na komfort domowników. Niestety często zdarza się, że drzwi zaczynają skrzypieć, bądź ich róg zaczyna trzeć o podłogę. Część z nas zapewne w takiej sytuacji zrzuciłaby winę na producenta i wadliwy towar. Niektórzy zapewne doszukiwaliby się przyczyny w starych drzwiach. Jednak w znacznej większości przypadków, dzieje się tak za sprawą szkodliwych warunków atmosferycznych oraz częstego otwierania i zamykania. Warto pamiętać, że systematyczna konserwacja i regulacja to klucz do wydłużenia życia naszych drzwi. Dlaczego warto regulować drzwi? Jak i kiedy się do tego zabrać? Postaramy się trochę rozjaśnić ten temat.

Czemu służy regulacja drzwi?

Często domownicy nie zdają sobie sprawy z tego, że drzwi w ich domu wymagają regulacji. Nieszczelności oraz nietypowe odgłosy, które wydają z siebie drzwi aluminiowe czy też drewniane podczas zamykania i otwierania, są niestety ignorowane. Te problemy mogą negatywnie wpłynąć na komfort życia lokatorów. Nieodpowiednio osadzone skrzydła w ościeżnicy, są dość często główną przyczyną ochładzania miejsca zamieszkania.

W jaki sposób wyregulować drzwi?

W przypadku kiedy nasze drzwi drewniane skrzypią, pierwszym krokiem powinno być przesmarowanie zawiasów. Jeśli smar na nic się zda, należy podłożyć podkładki pomiędzy zamocowany na ościeżnicy trzpień zawiasu oraz jego tuleję. Powinniśmy też sprawdzić za pomocą poziomicy, czy skrzydło jest odpowiednio wypoziomowane. Nieprawidłowe wypoziomowanie powoduje opuszczanie się skrzydła. Położenie poprawić możemy za pomocą podkładek oraz wkręcania zawiasów, jeśli ich konstrukcja na to pozwala. Sezonowe problemy z domykaniem drzwi drewnianych, z którymi możemy się borykać, są efektem naturalnego pęcznienia drewna. W letnim powietrzu jest dużo więcej wilgoci, a wentylacja grawitacyjna bardzo często bywa nieskuteczna. Sposobem na to, aby uniknąć „puchnięcia” drzwi, jest przede wszystkim zapewnienie odpowiedniego wietrzenia pomieszczeń, chociażby nawet przez otwieranie okien.

Drzwi to zakup na długie lata. Warto więc przeprowadzać ich konserwację przynajmniej raz na pół roku. Pamiętajmy, że prawidłowa pielęgnacja i regulacja, zapewni długotrwałe i bezawaryjne funkcjonowanie drzwi. Niewątpliwie zaowocuje to podwyższonym komfortem życia, o który wszyscy powinniśmy dbać.