Okno na świat - blog

W jaki sposób zapewnić sobie optymalną temperaturę w pomieszczeniach
12
kw.
2018
Opublikowane:

W jaki sposób zapewnić sobie optymalną temperaturę w pomieszczeniach?

Koniec sezonu grzewczego dla wielu z nas oznacza jedno – wreszcie będziemy mniej ospali, będziemy mieć więcej energii do życia i przede wszystkim… zmniejszą się nasze rachunki! Jak jednak poprawić jakość swojej pracy i komfort życiowy, nie płacąc krocie za specjalne systemy, które mają działać cuda?

Okno na (komfortowy) świat

Ważnym elementem, który znacząco poprawi nasz komfort, są dobre okna plastikowe. Od szczelności zależy czy będziemy w zimie mieć duże straty ciepła i czy przełoży się to na nasze rachunki. Nieprzyjemny chłód z naszych okien w zimie nie tylko powoduje, że automatycznie my zwiększamy temperaturę na grzejniku, ale również zaburza pracę termostatu. Optymalna temperatura w pomieszczeniach codziennego przebywania oscyluje między 20 a 22 stopniami Celsjusza. Inna sytuacja jest w łazience, gdzie temperatura powinna być nieco wyższa – około 24 stopnie. Sytuacja w zimie przy nieszczelnych oknach może być dla nas bardzo kosztowna. Dlaczego? Ponieważ termostat odbiera informację o temperaturze i stale stara się utrzymać odpowiednią granicę temperatur. W momencie, w którym dajemy sygnał, że jest nam zimno, a co więcej okno ciągle “daje” nam zimno, ilość czynnika grzewczego jest ciągle duża – a rachunki – wyższe.

Dobre samopoczucie

Aby czuć się dobrze w swoich czterech ścianach nie przesadzajmy z temperaturą w pomieszczeniu. Warto zainwestować w termometr, który będzie podawał nam temperaturę oraz wilgotność w pokoju. Dzięki tym danym będziemy wiedzieć, jakie warunki panują w pomieszczeniu i co tak naprawdę wpływa na nasze samopoczucie. Ustawienie zbyt wysokiej temperatury może spowodować, że będziemy ospali, a do tego wysuszymy powietrze. Jeśli chcemy sobie poprawić nasze samopoczucie, warto wprowadzić kilka prostych trików i rozwiązań, które znacząco poprawią nam komfort:

  • na 10 min otwórzmy okno i przewietrzmy naszą sypialnię, zanim pójdziemy spać. Świeże powietrze wpłynie na nasz organizm regenerująco i poprawi jakość naszego snu – nowy dzień z pewnością rozpoczniemy z dobrą energią!
  • warto zastanowić się nad zamontowaniem rolet gumowanych. Będą one doskonałym rozwiązaniem w lato, gdzie słońce przebijające się przez szybę może znacznie podwyższyć temperaturę w naszym pomieszczeniu (szczególnie latem). Rolety podgumowane zablokują i skutecznie odbiją światło, dzięki czemu w każdej chwili możemy kontrolować dopływ światła do pomieszczenia,
  • uszczelnijmy dobrze okna i dbajmy o ich konserwację na zimę – dobre uszczelki nie będą przepuszczać chłodnego, jak i ciepłego powietrza do pomieszczenia, co ostatecznie przyczyni się nie tylko do mniejszych rachunków zimą, ale również do komfortowej temperatury latem.