Okno na świat - blog

okno pcv
22
lut
2018
Opublikowane:

Jak wybrać dobre okna PCV?

Wybór okien PCV czasem może rzutować nie tylko na estetykę naszego budynku, ale w głównej mierze na komfort mieszkania. Codzienne życie przy źle dopasowanych, nieszczelnych oknach to nie tylko brak wygody, ale również wyższe rachunki za ogrzewanie. Jak nie dać się złapać i zakupić okna, które rzeczywiście spełnią swoją rolę?

Takie same, a jednak różne okna PCV

Wchodząc do sklepów na pierwszy rzut oka wszystkie dostępne w ofercie okna będą dla nas jednakowe. Jeśli jednak uważnie przyjrzymy się informacjom technicznym szybko znajdziemy różnice występujące pomiędzy poszczególnymi modelami. Najczęściej dotyczą one współczynnika przenikania ciepła U. Jeśli decydujemy się na wymianę, to warto sprawdzić ich wartości z rozporządzeniem. Zmiany które weszły w roku 2017 wymuszają na producentach jeszcze większe wymagania, co do izolacyjności i standardów cieplnych. Kolejne zmiany będą wprowadzane sukcesywnie w następnych latach.
Innym elementem różniącym okna jest ilość komór (z nimi wiąże się m.in współczynnik przenikania ciepła), a także sposób ich otwierania. Na etapie doboru możemy zdecydować, czy chcemy aby okna otwierały się tylko na oścież, czy też pozwalały na uchył i mikrouchył. Wybierając okna sprawdźmy także ich szczelność na hałas. To często pomijana cecha, a czasem pozwalająca nam na zaoszczędzenie wielu kłopotów. Jeśli mieszkamy w centrum i jesteśmy narażeni na odgłosy miasta będziemy dziękować, że postawiliśmy na szczelność!

Okno plastikowe na świat

Decydując się na montaż na etapie budowy lub na wymianę w remontowanym lokalu, wypiszmy sobie czynniki, jakie chcemy, aby spełniało nasze okno. Pomoże nam to w decyzji i w uniknięciu późniejszych kłopotów w trakcie eksploatacji. To poważny zakup, często bardzo kosztowny, więc postawmy na jak największą i dobrą jakość. Dobrze dobrane ona pozwolą nam na bezproblemową i bezawaryjną eksploatację przez długi czas, stąd warto wnikliwie i dokładnie przepytać sprzedawcę. Wiadomo – będzie chciał nam sprzedać wiele, ale to my będziemy użytkownikami ich przez najbliższe minimum 10 lat.