Okno na świat - blog

drzwi w bloku
14
lip
2017
Opublikowane:

Jak wybrać drzwi wewnętrzne do mieszkania w bloku?

Kupno drzwi wewnętrznych zawsze przysparza nam wielu kłopotów. Począwszy od dobrania dobrego rozmiaru, kierunku otwierania się, a wreszcie jaki wygląd mają mieć. Jak nie zwariować i dobrać idealne drzwi do naszych wnętrz?

Ościeżnica w drzwiach wewnętrznych

Pierwszą rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę jest wymiar ościeżnicy, czyli otworu w którym montować będziemy nasze drzwi. Niestety pomimo obowiązujących przepisów, które mówią o minimalnej szerokości 90 cm, w budownictwie do połowy lat 90 nie było to przestrzegane, często też rysunek techniczny nie zgadza się z finalnym produktem. Sprawdźmy więc wysokość, szerokość oraz grubość ścian, a także przekątną. Nie obawiajmy się jednak, że nasza ościeżnica może mieć nietypowy wymiar – producenci w swoich ofertach mają szeroką gamę ościeżnic regulowanych. Warto wymieniać ościeżnicę za każdym razem, gdy wymieniamy drzwi – często bowiem okazuje się, że jej wymiana skutkuje kuciem, co może przysporzyć nam dodatkowych problemów. Podobnie jest w przypadku, gdy będziemy próbować dopasowywać drzwi do ościeżnicy – tutaj bowiem musimy liczyć się z często wysokimi kosztami dopasowania.

Drzwi wewnętrzne

Drzwi otwierać można na wiele sposobów, a często wybieranie ich w sklepie przypomina sytuację rodem ze skeczu Kabaretu Moralnego Niepokoju. Prawe, lewe, otwierane do wewnątrz lub zewnątrz, przesuwne w ścianę lub po ścianie – istnieje mnóstwo sposobów otwierania drzwi!

Najbardziej popularnym typem są drzwi uchylne. Występują one w wielu wymiarach, dobrać możemy je według własnego gustu – z eleganckim przeszkleniem , drewnianymi lub okleinowane. W zależności od zawiasów otwierają się w prawo lub lewo. Warto mieć na uwadze to, czy częściej drzwiami posługują się osoby prawo czy leworęczne – będzie to dla nas po prostu wygodniejsze, jeśli leworęczni będą mieć drzwi otwierane w lewo. Coraz bardziej popularne są systemy przesuwne – to przede wszystkim oszczędność miejsca. Pamiętajmy jednak, aby zostawić miejsce na ich przesuwanie! Możemy mieć problem, gdy np. meble okażą się za szerokie i drzwi nie będą się w ogóle otwierać. Ciekawym rozwiązaniem są również drzwi łamane, tzw. harmonijki lub łamane w połowie – są one bardzo przyjazne w używaniu, np. w garderobie, gdzie możemy przysłonić tylko częściowo wejście, minusem jest jednak to, że są one mniej trwałe i zawiasy pomiędzy poszczególnymi panelami mogą się zacinać.

Jakie drzwi do bloku?

W blokach warto postawić na klasykę, czyli drzwi uchylne. Dobrze sprawdzą się tu drzwi z przeszkleniami, dzięki czemu nie ograniczymy przepływu światła i przestrzenie bez okien, tak jak np. przedpokój nie będą ciemne. Do łazienki dobrze jest wybrać drzwi ze specjalnymi wywietrznikami u dołu – umożliwimy i ułatwimy przepływ powietrza, dodatkowo unikając tworzenia się sauny parowej w trakcie kąpieli. Warto zwrócić uwagę jednak na materiał, z jakich wstawiamy drzwi – w pełni drewniane mogą nam “spuchnąć” od nadmiaru wilgoci, a okleina może odkleić się lub stworzyć nieestetyczne pęcherze. Sytuacja podobnie będzie mieć się w kuchni, jeśli w pobliżu wejścia znajduje się kuchenka.