Okno na świat - blog

żaluzje wewnętrzne
24
lis
2016
Opublikowane:

Jakie wybrać żaluzje do domu: pionowe, drewniane czy aluminiowe?

Chcesz zamontować w swoich oknach żaluzje, ale nie wiesz jakie? Pomożemy Ci wybrać odpowiednie, opisując różne rodzaje żaluzji jakie znajdują się na rynku, tak abyś mógł dokonać odpowiedniej decyzji.

Zacznijmy od ustalenia samej funkcji żaluzji. Pierwotnie była ona taka, że chroniła wnętrze naszego domu przed nadmiernymi promieniami słońca. Dużo w tej kwestii się nie zmieniło, jednak teraz można wybierać w różnych rodzajach żaluzji, co wpływa nie tylko na ich funkcjonalność, ale także na wystrój wnętrza. Zacznijmy zatem od żaluzji pionowych.

Żaluzje pionowe

Charakteryzują się tym, że są złożone z pionowo zawieszonych pasów, wykonanych najczęściej z materiału tekstylnego. Nie są one tak popularne, jak żaluzje drewniane czy aluminiowe. Wszystko przez to, że żaluzje pionowe najczęściej umieszczane są w pomieszczeniach biurowych, hotelowych czy restauracyjnych. Nie należy jednak stereotypizować i naszym zdaniem, jeśli ktoś swój dom ma wykonany w surowym, oszczędnym klimacie, na wzór stylu loftowego, wówczas żaluzje pionowe odnajdą się w takim wystroju, a ich zastosowanie będzie całkowicie uzasadnione. Mało tego, na rynku zaczynają pojawiać się żaluzje pionowe z nadrukiem – kiedy zasuniemy szczelnie żaluzje, wtedy zobaczymy miły dla oka nadruk przedstawiający czy to morską głębinę, czy zachód słońca.

Żaluzje drewniane

Obecnie najczęściej wybierane ze względu na swój efektowny wygląd. Ich ekologiczny charakter doskonale odnajdzie się m.in. we wnętrzu urządzonym w stylu skandynawskim. Żaluzje drewniane doskonale będą korespondowały ze skórą, betonem, białymi ścianami. Jeśli chodzi o ten rodzaj żaluzji to możemy wybierać w kolorach, szerokościach i długościach żaluzji. Dzięki temu możemy w jak najlepszy sposób przystosować ich wygląd do naszej koncepcji.

Żaluzje aluminiowe

Aluminiowe żaluzje to kolejne, bardzo popularne na rynku żaluzje. Ich nowoczesny charakter pozwala na swobodę aranżacji. W przeciwieństwie do żaluzji drewnianych nie wymagają specjalnie zaaranżowanych wnętrz – odnajdą się w każdym mieszkaniu czy domu. Dodatkowo, cieszą się uznaniem ze względu na solidność i wytrzymałość systemu ich działania. Niewymagający wygląd, swoboda wyboru kolorystyki to to, co działa na ich popularność wykorzystywania w domach i mieszkaniach.

Podsumowanie
Jeśli jesteś osobą odważną, lubisz eksperymenty i nie boisz się wyzwań powinieneś wybrać żaluzje pionowe. Żaluzje drewniane odnajdą się w eleganckich, ekologicznych pomieszczeniach w których brakuje charakteru i efektownych wykończeń. Natomiast żaluzje aluminiowe będą dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą się “bawić” w aranżacje lub oczekują czegoś bardziej nowoczesnego, prostego i niewymagającego.