Okno na świat - blog

konserwacja okien zimą
15
lis
2017
Opublikowane:

Jak zabrać się za regulację i konserwację okien?

Coraz chłodniejsze i krótsze dni dla wielu osób powód do radości – wreszcie mogą wyciągnąć swoje ulubione, grube swetry i przytulne koce oraz spędzać długie, leniwe wieczory z kubkiem ciepłej czekolady. Warto jednak przy tej okazji sprawdzić, czy ten ciepły koc będzie nam rzeczywiście potrzebny! Może okazać się, że wystarczy prawidłowo zadbać o nasze okna pcv czy drewniane, by sezon grzewczy spędzić w cieple i z mniejszymi rachunkami za ogrzewanie!

Regulacja okien

Do sezonu jesienno-zimowego należy się przygotować. Najprostsze i najbardziej skutecznym sposobem jest sprawdzenie jakości okien, która to wpływa na nasz komfort, dobre samopoczucie i bezpieczeństwo, w szczególności gdy na dworze panują ciężkie warunki atmosferyczne, takie jak ostatnie wichury. Sprawdzenie stanu okien to także wpływ na nasze rachunki. Ucieczka ciepła spowoduje, że do naszych grzejników trafiać będzie zupełnie inna informacja, a do naszych mieszkań – zupełnie inna, wyższa (!) ilość czynnika grzewczego.

Naszą uwagę powinniśmy skupić na takich elementach, jak uszczelki i okucia,a także na uszkodzenia i pęknięcia ram lub szyb. Chociaż najczęściej dbamy o czystość naszych okien, zwracajmy również uwagę na regulację i to, jak z upływem czasu działają. Jeśli tylko zauważymy, że coraz ciężej jest nam je zamknąć, skrzydła zacinają się przy próbie otwarcia – wezwijmy fachowców. To osoby, które posiadają doświadczenie oraz praktyczne umiejętności. Najlepiej, gdy będą to te same osoby (lub z tej samej firmy), które były odpowiedzialne za montaż. Nie próbujmy robić tego sami – błędna regulacja może doprowadzić do uszkodzenia niektórych elementów, np. okuć. Pamiętajmy jednak, że stała kontrola i szybkie reagowanie na wszelkie niedogodności. Części ruchome okien należy smarować, a także czyścić co pozwoli nam na dłuższą, bezawaryjną eksploatację, pod warunkiem, że używamy do tego celu specjalnych środków!

Prawidłowa pielęgnacja okien

Właściwa i najbardziej skuteczna metoda pielęgnacji, to ta która jest zgodna z zaleceniami producenta. Ramy okienne oraz szyby powinny być pielęgnowane środkami o neutralnym odczynie, które nie wpłyną na strukturę okna. Do czyszczenia szyb używajmy miękkich szmatek, np. z mikrofibry, która nie zarysuje powierzchni szklanych.
Prawidłowa pielęgnacja, konserwacja oraz regulacja sprawi, że na długo będziemy cieszyć się wysokim komfortem cieplnym, spędzając jesienno-zimowe wieczory w przyjemnej atmosferze.