Okno na świat - blog

żaluzje czy rolety
5
lut
2018
Opublikowane:

Żaluzje czy rolety – co wybrać do mieszkania?

Żaluzje czy rolety – to często bardzo problematyczna kwestia przy urządzaniu domu czy mieszkania. Zarówno jedna, jak i druga opcja to idealne rozwiązanie, aby uchronić się przed promieniami słońca wpadającymi do pomieszczenia czy wzrokiem przechodniów czy sąsiadów. Obecnie możemy przebierać we wzorach, kolorach, fakturach, aby ozdobić czy prze-aranżować wnętrze.

Właściwości żaluzji

W przypadku żaluzji istnieje możliwość regulowania stopnia nasłonecznienia. Ich konstrukcja umożliwia ustawienie, ile światła chcemy wpuścić do pokoju. Lamelki żaluzji można obracać o 180 stopni, co pozwala kontrolować kąt wpadania i natężenie światła. Jest to bardzo pomocne podczas upalnych dni, gdyż można spowolnić nagrzanie się pomieszczenia. Dodatkowym atutem żaluzji poziomych jest możliwość pokrycia ich powłoką odbijającą promienie słońca. Ich standardowa wersja charakteryzuje się tą właściwością, ale można skusić na nadprogramową warstwę, aby zmaksymalizować praktyczność żaluzji. Główną ich wadą jest ich utrudnione czyszczenie. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalne urządzenie do mycia tego typu żaluzji, jednak nie jest to zbyt dokładny sposób. Możemy je wprawdzie zdjąć i wyczyścić w wodzie, ale jest to problematyczne i czasochłonne.

Właściwości rolet

Ze względu na coraz większy wybór rolet, można dobrać takie, które sprawią, że wnętrze będzie bardziej przestronne i przytulne. Coraz częściej pełnią funkcję dekoracyjną poprzez ciekawą kolorystyką czy nowoczesny wzór. Dodatkowo ich wybór, zamiast firan czy zasłon, optycznie powiększa pomieszczenie. Są bardzo łatwe w montażu i utrzymaniu czystości – można je przetrzeć nawet suchą szmatką. Rolety oczywiście chronią pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem – istnieje wiele ich grubości, a każde z nich mają inną przepuszczalność światła. W zależności od tego czy chcemy jedynie delikatnie osłonić się przed słońcem czy uzyskać efekt całkowitego zaciemnienia musimy zwrócić uwagę na tę właściwość. Dużym plusem, szczególnie w przypadku rolet zewnętrznych, jest zmniejszenie zapotrzebowania domu na energię. Ta dodatkowa warstwa izoluje ciepło wewnątrz pomieszczenia i pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie.
Tak więc rolety czy żaluzje? To kwestia bardzo indywidualna. Wszystko zależy od tego, jaki efekt wizualny chcemy uzyskać. Przy wyborze powinniśmy się kierować taką kolorystyką, która będzie pasować do aranżacji, nawet, gdy zmienimy dekoracje i wystrój.