Okno na świat - blog

oszczędzanie na ogrzewaniu
20
gru
2017
Opublikowane:

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie mieszkania?

Wydaje Ci się, że rachunki za ogrzewanie są jakby lekko za wysokie? Przyczyna nie zawsze leży po stronie dostawcy ciepła, ale warto zwrócić uwagę na swoje zachowania, przez które nasze finanse cierpią. Poznaj kilka zachowań, które z pewnością pomogą Ci nie tylko zmniejszyć rachunki, ale również cieszyć się ciepłem na dłużej!

Zmniejsz temperaturę!

Brzmi absurdalnie? Badania pokazują, że obniżając temperaturę w pomieszczeniu o 1 stopień, rachunki za ogrzewanie mogą być nawet o 6% niższe! Co ciekawe, różnica jednego stopnia w mieszkaniu będzie dla nas praktycznie nieodczuwalna, ale na pewno różnicę zobaczymy w rachunkach.

Sprawdź stan stolarki okiennej

Uszczelnienie drzwi i okien pozwoli nam na stworzenie blokady, przez którą nie wydostanie się ciepło na zewnątrz. Często przykładając dłoń do parapetów czujemy zimny powiew wiatru – warto wtedy sprawdzić stan uszczelek lub podłożyć coś pod okno pcv, np. koc lub zabawne “ograniczniki”. Mieszkańcy budynków wielomieszkaniowych powinni także sprawdzić stan okien na korytarzach. Nieszczelne bądź otwarte na całą noc potrafią nieźle namieszać z temperaturą w naszych mieszkaniach.

Wietrz mieszkanie, ale z głową!

Wiecie jaki jest najlepszy sposób na przewietrzenie? Otwarcie okna na oścież. Nie, to nie żart! Zamknij drzwi do pomieszczenia, zakręć grzejniki (a najlepiej, gdy zakręcisz je dużo wcześniej) i otwórz na chwilę okno. Dlaczego przewietrzenie jest takie ważne? To nie tylko sposób na oszczędność energii oraz poprawę komfortu przebywania ale także sposób na uniknięcie kłopotów z zawilgoceniem mieszania.

Termostat? To dobry pomysł!

Dlaczego warto zainstalować w naszych grzejnikach termostaty? Ponieważ same kontrolują temperaturę w naszym pokoju. Ich działanie jest dziecinnie proste: odbierają informację o temperaturze panującej w pomieszczeniu i same dostosowują ilość czynnika potrzebnego do ogrzania pokoju.

Zasłaniaj okna

Zapewne większość z nas to robi, gdy idzie spać, żeby czuć się komfortowo i zachować prywatność po zmroku. Ale czy wiecie, że zasłaniając okna mamy też wpływ na zużycie ciepła? Tworzymy w ten sposób barierę ochronną pomiędzy szybą a żaluzją/roletą/zasłoną, przez którą nie ucieka nam ciepło. Takie zachowanie pozwala nam na zaoszczędzenie nawet do 5% energii.